Spor

Fitness’ da Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazar:  | 

Bugün mide günüm. Karın kaslarımı parçalayacağım!
Hayatınızda kısa da olsa fitness salonunda zaman geçirmişseniz ya da çevrenizde zaman geçiren, ilgilenen kişiler olduysa buna benzer bir cümle duymuş olma ihtimaliniz yüksek.
Her sektörün kendine ait terimleri, söylemleri, deyimleri vardır. Bunları o sektörle uzaktan veya yakından ilgilenen herkes az çok bilir. Konuşmalarınızda bu tabirleri kullanmak anlamı kuvvetlendirebilir ve konuya hakimiyetinizi gösterebilir. Ancak sürekli güncellenen bir çok sektör gibi fitness sektörü de yanlış tabirlerin kullanımına çok açıktır. Doğru veya bilimsel olduğu düşünülen bu tabirlerin çoğu aslında öyle olmadığı gibi çoğu zaman mantık dışı olabilir. En çok duyduğumuz tabirler;
• Mide Çalışmak: Mide bir iç organ olduğu için çeşitli hareketlerle çalıştırılamaz. Neden böyle denilmiş, nasıl yaygınlaşmış bilmiyorum ama bu, örneğin; ‘’bugün karaciğer çalışacağım’’ demek gibi bir tabirdir. Bunun yerine en basit şekli ile ‘’karın antrenmanı’’ denilebilir.
• Kanat Antrenmanı: Kanat olarak bahsedilen yer Latisimus Dorsi kası veya daha genel bir tabirle sırt kasıdır. Sırt, büyük bir bölge olduğu için yanlara denk gelen bölgedeki kaslara kanat demek işi kolaylaştırmış olabilir.
• Kas Uzatmak: Kaslar, tendon denen bağlarla kemiklere bağlanırlar. Bir iş yapmak istediğimiz zaman sinir kasa uyarı verir. Kasın boyu kısalır ve serbest bırakıldığında tekrar uzayarak eski durumuna döner. Örneğin kolunuzu bükerek bir ağırlık kaldırdıysanız biceps kasınız kısalır. Kolunuzu tekrar açtığınızda eski durumuna dönerek tekrar uzamış olur. Boy uzaması durmuş/tamamlanmış bir kişinin kemikleri ve dolayısıyla kemiklere bağlı olan kasları yapacağı hareketlerle uzamayacaktır.
• Üst Göğüs, Alt Karın Çalışmak: Göğüs kası ve karın kası olarak bahsedilen kasların altı veya üstü yoktur. Bu kaslar tek parçadır. Yukarıda bahsettiğim gibi kaslar tendonlarla kemiklere bağlanır. Örneğin göğüs kası olan Pectoralis Major kası, üst tarafta Clavicula kemiğine, alt tarafta Sternum kemiğine bağlanır. Karın kası olan Rectus Abdominis kası, alt tarafta Pubis, üst tarafta Sternum Kemiğine bağlanır. Bu kasları çalıştırarak yapılan farklı hareketlerle bazen kasın üst tarafında olan tendonunda baskı hissedilir bazen de alt tarafında. Bu nedenle ‘’bu hareket alt göğüse çok iyi vuruyor’’ gibi başka yanlış tabirler de diğerlerinin arasına girmiştir.
• Diz, Kol Kırmak: Bu tabirler özellikle antrenörler tarafından söylenir. ‘’kollarınızı biraz daha kırın, dizinizi çok kırmayın’’ gibi… Kırmak kelimesinin anlamı sözlükte parçalamak olduğu için bükme kelimesini kullanmak daha doğru olacaktır. Gövdeyi, kolu ve bacağı bükmek gibi…
• Kasları Parçalamak: Bu tabirle anlatılmak istenen aslında kasların parçalı görünümüdür. Parçalı görünümün sağlanması için kas kütlesinin hacim kazanması ve kasların etrafındaki yağların yok olması gerekir. Kaslar ne kadar gelişmiş olursa olsun etrafı yağlı ise parçalı görünüm olmayacaktır. Bu yüzden kasları parçalamak için önemli olan yapılacak hareketlerden çok beslenme düzenidir.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir