Yaşam

Sınav Kaygısına Dikkat!

Yazar:  | 

Merhaba değerli okurlar, küçük yaşlardan itibaren başlayan eğitim hayatımız, yüksek lisansıda dahil ettiğimizde yaklaşık 20 yılı bulur. Sınav sisteminin eğitim hayatında başrolde olduğunu düşünürsek, sınav döneminde çocuklarda kaygının artması beklenen bir durumdur. Bu kaygı başarının önüne geçtiği durumlarda patoloji arayabiliriz. Çocuk, başarılı olabilecekken, kaygı nedeniyle sınavlarda başarısız olabilir ve kendini başarısız hissedebilir.

Sınav kaygısı günümüzde azımsanamayacak kadar çokça karşımıza çıkan bir durumdur. Çocuklarla birlikte ailelerinde bu sürece dahil olduğunu söyleyebilirim. Aileler ileride iş hayatlarını ve geçimlerini belirleyeceği için çocuklardan derslerinde başarılı olmalarını beklerler. Bu durum çocuk üzerinde baskıyı, dolayısıyla kaygı düzeyini arttırabilir.

Ailenin tutumu çocuklardaki kaygı düzeyini oldukça etkiler. Her toplumda en önemli ve en yaygın sosyal destek aileden gelendir. Öğrenciler için destek kaynaklarında ise aile ilk sırada yer alır, bunu arkadaşlar ve öğretmenler takip eder. Çocuklara aileleri tarafından verilen destek, hali hazırda zor olan sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Aksi olduğu durumlarda, ailenin beklentilerini karşılamaya çalışan çocuğun kaygı düzeyi artacak ve başarısı etkileyecektir. Kaygının üst boyutlara taşındığı çocuklarda yeterince iyi değilim düşüncesiyle sınavı reddetme, sınavdan kaçma gibi eylemlerde görülebilir.

Çocuğunuzla kuracağınız iletişim kaygı düzeyini azaltmada çok önemlidir. Bu durumda önemli olanın sizin ideallerinizin değil, çocuğunuzun olduğunu unutmamak gerekir. Çocuğunuzun sizin istediğiniz gibi çalışmasını değil, onun nasıl bir ortamda çalışabileceğini sorgulayın, onun çalışma koşullarına kendisinin karar vermesine izin verin. Üniversite için hazırlanıyorsa, motivasyonunu arttırmak için, beraber üniversiteleri gezmeyi önerebilirsiniz. Belki de seçeneklerini gezmek çocuğunuz için etkili olacak, gözünde canlandırması orda ki ortamı içinde kendini hayal etmesine yardımcı olacaktır. İleride ne yapmak istediğini sorabilirsiniz, kendisini açıklamasına izin verebilirsiniz. Belki de sizde oluşan endişeler çocuğunuzla konuşunca azalacak, birlikte güvenle bu durumu idame ettireceksiniz. Tabi ki tecrübeli olan sizlersiniz ve tecrübelerinizi çocuğunuza aktarmak istersiniz. Fakat bunun yöntemi, bu mesleği seçersen işsiz kalırsın gibi yargılar olmamalıdır. Aynı meslekten olan tanıdıklarınız varsa onlarla konuşturun, kararını değiştirecekse bile onun karar vermesine izin verin.

Zıtlaşma yaşamak zaten sınav kaygısı olan bir çocukta işe yaramayacaktır. Kendi istediğinizin olmasında diretirseniz, çocuğunuza yarardan çok zarar vermiş olursunuz. Bu durumda öncelik onu anlamaya çalışmak, kaygısını nasıl azaltabileceğinizi sorgulamak olmalıdır. Çocuklarınız üzerinde tabi ki otoriteniz olmalıdır fakat bu otorite çocuğunuzun her dediğinizi yapması anlamına gelmemelidir. Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın. Çocuğunuzla iş birliği yapmak onu anlamaya çalışmak belki de onun kaygısını yenmesinde yardımcı olacak, istediği sonuçları elde et

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir