Yaşam

Nefesphysiosecret

Yazar:  | 

 Merhaba sevgili Kendime İyi Bakıyorum okurları,

Bu röportajımda sizleri NEFESPHYSIOSECRET adlı huzurlu mekanlarında, doğal bir şifa yolu olan ve muhteşem bilinç formlarına dönüşüm sağlayan nefes terapisinin uzmanları Pınar Öznur ve Bahar Yener ile buluşturuyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Uzun yıllar kurumsal şirketlerde çalıştınız, başarılı bir iş hayatınız varken, rotayı bambaşka bir yöne çevirdiniz. Şifa verirken, şifa bulmak ve bunu bir mesleğe dönüştürmenin keyfi mutluluğun tanımı gibi değil mi? Sizleri, nefes koçu olmaya teşvik eden yol hikayenizi anlatır mısınız?

Gerçekten mutluluğun tanımı bu olsa gerek. İşimizi sevgiyle yapıyoruz. Her seans hem bizim için hem de danışanlarımız için bambaşka deneyimlerle, farkındalıklarla geçiyor. Seans sonunda gülümseyen yüzler, huzurlu bakan gözler bizim motivasyon kaynağımız. Zaten kurumsal iş hayatlarımızı bırakmamızın sebeplerinden biri de bu tarifi mümkün olmayan duygu oldu. Nefes çalışmalarına hamilelik sürecimizde başladık. Bu hassas süreçte bu çalışmaların çok faydasını gördük. İstedik ki, bunu bir iş olarak yapalım ve pek çok insana fayda sağlayalım. Sonrasında da hem eğitimlerimize hem de çalışmalarımıza devam ettik. Koçluk ve kişisel gelişim alanlarında eğitimler alırken, bir taraftan da farklı merkezlerde nefes eğitimleri vermeye başladık. Gelen talepler ve yoğunlaşan seanslarla birlikte kurumsal hayatla vedalaşıp, İstanbul Halkalı Atakent Bölgesi’ndeki yeni stüdyomuzu açtık. Artık seanslarımızı burada gerçekleştiriyoruz.

Yogada , pranayama dediğimiz, nefes tekniklerini kullanıyoruz. Örneğin, enerji veren, ısıtan, aynı zamanda karın bölgesindeki yağları yakmaya yarayan Khapalabhati, nadi enerji kanallarını harekete geçiren, rahatlatan, sakinleştiren, tam bir farkındalık mucizesi ve yoga derslerinde en çok kullanmayı sevdiğim Ujjayi, okuldayken derste uykusuz öğrencilerime, tekrar taze enerji kazandırmak için uyguladığım, uyarıcı niteliği olan körük nefesi gibi nefes teknikleri var. Ancak nefes terapisi bunlara hem benzer, hem de farklı niteliklere sahip çalışmalar içeriyor? Nefes terapisinin, nefes teknikleri uygulamalarından farkı nedir?

Yogada kullanılan nefes teknikleriyle, bizim çalışmalarımızda kullanılanlar arasında çok büyük benzerlikler var. Aynı amaca hizmet eden, kişiyi rahatlatan, dinginleştiren ya da kişinin enerjisini arttıran, daha hareketli olmasını sağlayan birçok teknikle çalışıyoruz. Ancak bunların yanında nefesi hızlandırarak kısa bir süre içersinde bilinçaltını açığa çıkaran nefes teknikleriyle de çalışmalar yapıyoruz. Ve o süreçte kişinin yaşadığı travmaları, sahip olduğu fobileri ya da atalardan, dedelerden genetik kodlarla geçen, kişinin çok da farkında olmadığı ya da farkında olup değiştiremediği inançları bularak, bilinçaltını temizleme çalışmaları yapıyoruz.
Nefes terapilerinde kişiyle bireysel çalışmalar yaparak, blokajları açıyoruz. İhtiyacına yönelik nefes tekniklerini kullanarak kişinin hem bedensel hem de ruhsal iyileşmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Nefes terapileri bireysel olduğu için, kişiyle yoğun şekilde farkındalık konuşmaları yapıyoruz. Bu sayede oksijenlenen hücrelerle birlikte algıda büyük değişimler oluyor. Sonrasında kişinin problemine, travmasına yönelik çalışmalar sonucunda, meditasyonla rahatlamasını sağlıyoruz. Bu süreci kişiye özel hazırladığımız olumlamalarla destekliyoruz.

Nefesphysiosecret ekibi olarak, nefes seanlarınızdan, verdiğiniz seminerlerden bahseder misiniz?

Bizim seanslarımızdaki ilk amacımız, danışanımızın doğru nefesle tekrar buluşmasını sağlamak, yıllardır kullanmadığı nefesi tekrar aktif hale getirmek. Doğru nefes almayı unutan kişinin bedeninde blokajlar oluşuyor. Nefesin gitmediği bölgelerde hücreler oksijensiz kalıyor ve bu önce duygusal çöküşlere beraberinde de fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyor. Nefes çalışmalarıyla blokajları açarken, diyafram kasını güçlendirerek danışanımızın doğru nefese geçmesini sağlıyoruz. Böylece beden ve hormonlar dengelenmeye başlıyor. Dengelenen hormonlarla psikoloji de dengelenmeye başlıyor. Kişide nefes farkındalığı çok kısa zamanda gelişiyor. Bu da fiziksel ve psikolojik iyileşme sürecini başlatıyor. Seanslar dışında danışanlarımızdan istediğimiz her gün 5-10 dakikalarını nefes çalışmalarına ayırmaları. İstikrarlı bir şekilde çalışıldığında 2-3 ay sonunda olumlu yönde gelişen, büyük farklılıklar oluyor.
Nefes hakkında çok az insan bilgi sahibi. Nefes farkındalığı pek çoğumuzda yok. Bu nedenle mümkün olduğunca seminer vermeye çalışıyoruz. Yaptığımız seminerlerde nefesin bilimsel ve spiritüel tarafından bahsederken, kişilerin ilgiyle bizi dinlediklerini fark ediyoruz. Gerçekten etkileyici ve çok derin bir konu. Daha çok insana dokunabilmemiz için farklı mekanlarda da seminerler ve atölye çalışmaları düzenlemeye devam ediyoruz.

Youtube gibi kanallarda bu uygulamaları hoca eşliğinde yapabilme şansı da var. Ancak, doğru yapıp yapmadığına dair, kontrol edilme şansın yok. Bir uzman eşliğinde doğru bir şekilde öğrenilip, uygulanırsa sağlıklı olur değil mi?

Tabii, bir uzman eşliğinde çalışmak her zaman daha sağlıklı olur. Özellikle bilinçaltı çalışmaları mutlaka bir uzmanla yapılmalıdır. Nefes çalışmalarında belli bir süre sonra, duygu durumunda değişiklikler, gülme krizleri, ağlama, agresif davranışlar, öfke, kızgınlık gibi duygular yüzeye çıkabiliyor. Hatta varsa fiziksel problemler, daha ortaya çıkmadan nefes çalışmalarıyla sinyal vermeye başlıyor. Bunlar olağan süreçler ancak daha önce nefes çalışması yapmamış kişi ortaya çıkabilecek bu durumlardan habersiz olduğu için endişeye kapılabiliyor. O nedenle mutlaka bir uzmanla birlikte çalışmaların yürütülmesinde fayda var. Ancak nefes seanslarına katılan, belli bir düzeye ulaşan kişiler kendi başlarına, Youtube’ dan video izleyerek de çalışmaları sürdürebilirler.

Bütünsel nefes nedir? Burnunda deviasyon problemi olanlar, nefes kanalları doğuştan dar olanların tam randımanlı bütünsel nefese sahip olmaları mümkün müdür?

Üst solunumun ve alt solunumun bir arada kullanıldığı, nefes alırken karnımızın şiştiği ve nefes verirken karnımızın düzleştiği nefesler bütünsel nefeslerdir. Bu nefeste sadece akciğerlerle nefes alınmaz, aynı zamanda diyafram kası da kasılıp gevşeyerek, daha kapsamlı nefes alışverişlerine olanak sağlar. Günlük hayatımızdaki nefes alışverişlerimizde mutlaka burnumuzu kullanmalıyız. Ayrıca nefesimizin derin, sessiz ve yavaş olmasına dikkat etmeliyiz.
Nefes çalışmalarının burundaki konkaları erittiğini, küçülttüğünü söyleyebiliriz. Deviasyon problemi yaşanlarla seans yaptığımızda ise, belirli tekniklerle burnu açarak bu esnada oksijenlenmeyi sağlıyoruz. Ancak gündelik yaşamda burnun var olan deviasyon problemiyle aynı verimi almak, ileri seviyede tam randımanlı oksijenlenmek mümkün değil. O yüzden kişi doktorun önerisi ile operasyon geçirerek, nefes kalitesini arttırabilir.

 

Nefes ile birlikte bedenin, zihnin en alt katmanlarında ne varsa ortaya çıkıyor. Bu süreçte, katarsis denilen bastırılmış, en derinlere itilmiş duyguların açığa çıkmasıyla, yoğun öfke, üzüntü, ağlama ya da aşırı gülme hali geliyor. Beden yoğun oksijen alımı, karbondioksitin dışarı salınımıyla, titreme gibi reaksiyon gösterebiliyor. Böylece, kuytulara sığınmış tüm duygular açığa çıkıyor ve blokajların çözülmesi gerçekleşiyor. Nefes terapisinde, aynı duygular gibi bedende kuytuda bekleyen bazı hastalıklar ortaya çıkabiliyor mu? Bu olasılığı, zaten varolanın daha erken, hatta daha ileri seviyeye gelmeden ortaya çıkması diye açıklayabilir miyiz?

Evet, bahsettiğiniz şey bizim bilinçaltı çalışmaları diye adlandırdığımız çalışmalar. Bu çalışmalarda nefes hızlandırılarak, yoğun oksijenlenme sağlanıyor ve bunun sayesinde beyin dalgası bilinçaltının açığa çıktığı seviyeye çekiliyor. İşte orada travmalar, problemler, bize hizmet etmeyen, bizi aşağı çeken inanç sistemleri ortaya çıkıyor. O aşamada kişi bu travmalarıyla yüzleşiyor, yapılan telkinler ve olumlamalarla bu durumlar ortadan kalkıyor. Bilinçaltı temizleniyor. Yerlerine olumlu inançlar konuyor. Buradaki çözülmeler çok önemli, içerde tıkanıklık yapan, enerjinin akmasını engelleyen ne durum varsa, bu çözülmelerle, duygu değişimlerinin dışa vurumuyla temizlenmeye başlıyor. Yani, zaten var olan, bizim farkında olduğumuz ya da olmadığımız her şey yüzeye çıkınca, ilerlemesine fırsat vermeden, hayatımızı daha olumsuz yönde etkilemeden problemi ortadan kaldırmış oluyoruz, diyebiliriz.

Holoterapinin botoks etkisi yaptığını okudum. Kırışıklıkların giderilmesi, gergin bir cilt, ışıldayan gözler . Holoterapiyle botoks etkisi metabolizmanın sağlıklı çalışmasının etkisi midir, geriye dönüş, gençleşme holoterapiyle nasıl gerçekleşiyor?

Holoterapi çalışmasında vücut yoğun bir şekilde oksijenlenir. Tüm bedende fiziksel olarak şok etkisi yaratan bir çalışmadır. Vücut ısısı düşmesine rağmen, deride hafif yanma ve karıncalanma gözlenir. Çalışma bittiğinde, cilt gerilir ve pembeleşir, gözenekler sıkılaşır. Holoterapi nefes çalışması uyuyan sistemi uyandırır, metabolizmayı hareketlendirir. Vücut kimyasının değişmesine yol açar. Otonom sinir sistemini alarma geçirir. Böylece bütün vücudu yeniden yapılaşmaya zorlar. Bu da zamanla oluşmuş olan bozulmaların iyileşmesini, daha genç bir görünüme kavuşmayı sağlar.

Çeşitli psikolojik sorunlar, özellikle depresyon, kaygı bozukluğu, anksiyete, panik atağa iyi gelen nefes, kanserin önlenmesi ya da iyileşmesinde de önemli bir rol oynuyor. Sizler, bu hastalığın türüne göre ne gibi seanslar uyguluyorsunuz?

Bu hastalığın ortaya çıkış sebebi oksijensiz kalan hücreler. Oksijen azlığı hücrelerin yaşam kalitesini etkiler. Sağlığımızın kalitesi de hücrelerimizin kalitesine bağlıdır. Bu bilgilerin ışığında, derin ve bütünsel nefes almanın önemi bir kez daha vurgulayalım. Kanser rahatsızlığı yaşayan danışanlarımızla seanslarda bol oksijenlenme üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bütünsel nefes çalışmalarıyla ve kaliteli oksijenlenmeyle, tedavi ve iyileşme süreçlerine destek oluyoruz.

Son zamanlarda, doğru aşkı bulmak ya da ilişkileri iyileştirmek amaçlı nefes seminerleri düzenleniyor. Bütünsel nefese sahip olunca aşkı da mı bulacağız? Bu çalışmalardan bahseder misiniz? Ayrıca, bu çalışmalara çiftlerden birinin katılması yeterli midir?

Nefesi tam ve doğru bir şekilde aldığınızda, ciğerlerinizi maksimum kapasiteyle kullandığınızda, bedeninizdeki oksijenlenme hızla artacaktır. Hücrelerin kaliteli bir şekilde oksijenlenmesiyle bir süre sonra algınız değişecektir. Beyin de aynı şekilde, doğru nefesle birlikte daha iyi çalışır hale gelecektir. Böylece durumlara, olaylara bakış açınız değişecek, algıyla birlikte farkındalığınızda gelişecektir. Böylece siz iyileşme sürecine girmiş olacaksınız. Her konuda iyileşme yaşarken, oksijenlenmeyle birlikte enerjinizde pozitif yönde artacaktır. Etrafa yaydığınız yüksek enerji ve sizdeki olumlu gelişmeler sayesinde daha doğru tercihler yapacak ve ilişkinizde yaşadığınız problemlere farklı bakış açıları getirebileceksiniz. Ya da aradığınız aşkı bulmak için ihtiyacınız olan enerjiye ve doğru kişiyi seçebilme farkındalığına geçiş yapabilecek duruma geleceksiniz.
Siz iyi olduğunuzda etrafınızdakileri de iyileştirmeye başlarsınız. Etrafınızdakiler bu çalışmaları yapmaya istekliyse iyileşme daha da çabuk gerçekleşecektir. Unutulmamalıdır, bu tarz çalışmalarda kişi gerçekten istemedikçe, tam bir değişim ve dönüşüm sağlanması mümkün değildir.
Ve yine hatırlatalım, yaşadığınız ilişkinin doğru olup olmadığını, içinde bulunduğunuz durumun hayırlı olup olmadığını, bu çalışmalarla daha net kavrayacaksınız. Her çalışma kişiye özeldir, bireyseldir, kendiyledir, kendi hayat akışındadır. O yüzden çalışmaları çift olarak yapmak ya da yapmamak sizin tercihinizdir.

Nefes terapisi kıskançlık, özgüven eksikliği, bağımlılık gibi kişinin kendisini aşağıya çekmekten başka bir şeye yaramayan olumsuz duygu durumlarına da çare oluyor mu?

Evet, oluyor. Nefes çalışmalarıyla kişi kendine dönüyor, tüm duygularıyla yüzleşiyor ve bu olumsuz duyguların ve özelliklerin onu nasıl aşağı çektiğini fark ediyor. Kabul ediyor. Burada kabule geçmek çok önemli. Sonrasında oksijenlenmeyle yükselen bilinç sayesinde bu durumları olumlularıyla yer değiştirmek daha kolay oluyor. Sistemin işleyişini de kişi fark edince, daha güzel ve pozitif düşüncelerle dolu bir hayata geçiş yapıyor.
Seanslarda yaptığımız en önemli çalışmalardan biri de farkındalık sohbetleridir. Şu anki bilincimizle kabule geçemeyeceğimiz, hayata geçiremeyeceğimiz birçok şeyi, nefes çalışmaları esnasında, içinde bulunulan farklı beyin frekansı sayesinde, bu sohbetlerinde etkisiyle, kabule geçirmek ve dönüştürmek çok daha kolay hale geliyor.

Geçtiğimiz günlerde, en eski nefes eğitmenlerinden birinin uyarı niteliğinde bir manifestosu yayınlandı. Yazıyı çok sevdim, özellikle nefes koçluğu sektöründe son zamanlarda yaşanılanlarla ilgili; itibarsızlaştırarak rekabet edenin kendi bolluk, bereket enerjisini bloke ettiği gibi bir açıklama vardı. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rekabet var. Bizim amacımız bütünün hayrına olacak şekilde çalışmalarımızı sürdürmek. İyi duygular ve iyi niyetlerle çıkılan her yolda, hepimize kapılar açık. Duygumuz olumsuz yönde değiştiği zamansa, kendi kapılarımızı kendimiz kapatırız ve akışı kendimiz keseriz. Bolluk ve bereket enerjimizi kendimiz bloke etmiş oluruz. Bu sektörde çalışan kişilerin bu işleyişi çok iyi biliyor olması gerekir. Bu da bir tercihse, Physiosecret olarak bizim tercihimiz, bütünün hayrına olacak şekilde her gün yeni kapılar açmak.

Elsa Gindler( 1885-1961), batıda nefes farkındalığı ile çalışmanın temelini atan ilk insan olarak biliniyor. Almanya’ da ortaya çıkan bu sistemin yaygınlaşması, psikiyatri alanında Willhelm Reich, Stanislaw Grof, baş ve bel ağrılarının, kaslardaki ve zihindeki gerilimin boşaltılması için nefes çalışmalarından yararlanan doktor Alexander Lowen gibi alanlarının önde gelen uzmanları tarafından gerçekleşmiş. Geçtiğimiz yüzyıldan bu yana nefes çalışmalarının artık büyük bir kitleye ulaştığını bilsek de, nefes, meditasyon gibi çalışmalara kuşkuyla bakan insanlar da az değil. Böyle insanlarla karşılaşsanız, onları ikna etmek için ne derdiniz?

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki, sürekli konuşan zihnimizle baş etmek oldukça zor. Stres, kaygı, endişe sayesinde pek çok rahatsızlık kapıda bekliyor. Bu durumda stres hormonları her daim, gerekli, gereksiz salgılanırken, kendimizi rahatlatmak, sakinleştirmek de bir o kadar zorlaşıyor. Yani aslında daha kaliteli bir hayat yaşamak, huzurlu olmak ve “an”ı yaşayabilmek için mutlaka bir desteğe ihtiyacımız var. Bunları başarabilmenin en doğal yolları “nefes” ve “meditasyon”. Çünkü kişi nefesiyle baş başa kaldığında aslında “an”da olduğunu fark ediyor, zihnini susturabiliyor. Gün içersinde kendine dinlenme alanları, boşluklar yaratabiliyor. İçine dönüyor, varlığını, mevcudiyetini ve hatta hakikati hissediyor. Üstelik kaliteli oksijenlenen bedeni ile bütünsel bir iyileşmeye adım atıyor.
O yüzden bu çalışmalarla ilgili ön yargıları olan herkesin, bu bilgiler ışığında ön yargılarından kurtularak, kendileri için iyi bir şey yapacaklarını düşünüyoruz. Bir insan iyileşme sürecine girerse, hızla etrafındakileri iyileştirmeye başlar. Böylece bir kişiden başlayan iyileşme çoğalarak herkese ulaşır. Hızla iyileşen insanların sayısı arttıkça, insanlık bambaşka bir yere doğru gider, güzel enerjiler yükselir. İhtiyacımız olan en önemli şey de bu zaten.

Harika bilgiler verdiğiniz bu güzel röportaj için teşekkür eder, doğru nefes almanın bilincinde olduğumuz sağlıklı günler dilerim.
www.physiosecret.com

Sevgilerimle,

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir