Kişisel Gelişim

Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yazar:  | 

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum okurları,

Yogayı araştırırken, hemen hemen her platformda karşımıza çıkan, tüm yoga üstatlarının ve eğitimcilerinin ön yargı ve bilgisizliğe cevap olarak sunduğu bilgilere -iyice anlamak için- tekrar bir göz atalım.

Yoga bir egzersiz sistemi değildir!

Yoga bir din değildir!

Yoga, jimnastik ya da akrobatik hareketlerden oluşan bir gösteri değildir!

Yoga, kökeni Hindistan’a dayanan, bedeni güçlendirirken zihnin dinginleşip odaklanmasını sağlayarak meditasyona hazırlayan kadim bir sanat ve bilimdir. Yoganın klasik tanımı birleşmektir. Bireysel ruh ve evrensel ruhun birleşimidir. Yoga esnasında ruh, zihin ve bedenin uyum içimde dengelenerek birleşmesi, bir bütün haline gelmesi gerçekleşir.

Herkes yoga yapabilir mi?
Evet, herkes yoga yapabilir. Yoga; yaş, cinsiyet ve din ayrımı olmadan tüm insanlığın en yüksek hayrı için muazzam bir faydadır. Birçok  tıbbi tedaviye destek olması için doktorlar tarafından hastalarına önerilen bir şifadır.

Yoga eğitmeni olmak için…
Yoga eğitmeni olmak isteyenlerin sıkça sordukları sorular var. Bunların başında hangi yoga eğitmenini ya da hangi yoga dersini seçmeli, gibi sorular geliyor. Bazı okullar en az 6 aylık bir yoga geçmişi şartı arasa da, o vakte kadar hiç yoga deneyimi olmayan, yoga öğrenmeye ve öğretmeye istekli kişiler de kendilerine uygun bir yoga okuluna ya da yoga eğitmeni yetiştiren eğitmenlere başvurabilirler.

Eğitim boyunca yoganın derinliklerine ve gerçek felsefesine inen eğitmen adayı, artan farkındalığı ve yoğun olarak uyguladığı yoga pratikleri sayesinde kendini daha iyi tanımaya başlar. Ayrıca kendi bilincine kodlanmış sınırların ötesine geçerek, potansiyelinin adım adım ötesine geçmeye başlar. Kendini tanımaya başlayan aday, olumlu ya da olumsuz, eksik ya da fazla olan ve daha önce farkına varmadığı nitelikleriyle karşılaşır. Öz’e giden bu yolculukta her birey farklı deneyimler yaşayabilir. Benim yolculuğum biraz sancılı geçmişti. Kabul etmek istemediğim yönlerimle karşılaştığımda egom devreye giriyor ve  inkar ediyordu. Her durumla barışmayı yoga yolculuğum sayesinde öğrendim. Eğitmen olun ya da olmayın, yoga ya da meditasyon deneyimlerinize eğer pes etmeden devam ederseniz -sizi pes ettiren gerçek siz değil, egonuzdur!-  yoğun pratiklerden geçerken, tüm dünyevi sıfatlardan arınmış, gerçek siz ile yani saf sevgi ile kucaklaşırsınız. Ödülü öyle büyüktür ki… Kendini ve dolayısıyla yaratılan her şeyi olduğu gibi kabul etmek, en büyük özgürlük demektir. Bu, fiziksel görünümünün, mesleki kariyerinin, başarılarının ya da başarısızlıklarının artık seni sınırlamadığı, hırsın, nefretin, sevgisizliğin sevgiye dönüştüğü andır. Nefes ile şimdiki ana odaklanmaya, vücudunun kazandığı esneklikle hayatta da esnek olmaya, nefsini doyurmak için fazla miktarda ve yararı olmayan besinleri vücuduna sokmamaya, varoluştaki her şeye hoşgörüyle bakmaya başlarsınız.

Geçmişten günümüze gelen, ihtiyaçlara göre farklı teknikler ile şekillenen, birbirinden ayrı yoga çeşitleri varmış gibi bilinse de yoga tektir. Örneğin; klasik yoga diye de bilinen hatha yoga, nefes ile senkronize olan yoğun beden hareketleri ve meditasyonun bileşimidir. Raja yoga yani kral yogası ekolündendir. 2004 senesinden beri yaptığım hatha yoganın, geçtiğimiz yıl “Severek yaptığın şey mesleğin olsun!” mottosuyla, yoga alliance onaylı bir okula giderek 200 saatlik temel eğitimini aldım. Yoga yüksek lisansı diye açıkladığım, 300 saatlik ileri seviye eğitimine ise devam ediyorum. Kendime uygun yoga dersini seçerken, kundalini yoga, yin yoga, yoga nidra gibi seçenekleri denedim. Bu derslere hala öğrenci olarak katılıyorum. Sizlere de tavsiyem, çeşitli yoga derslerine katılmanız ve hangisini daha çok sevdiğinize karar vermenizdir. Hatta farklı tekniklerden keyif aldığınızı da zamanla keşfedebilir, değişik yoga derslerine katılma deneyiminden keyif alabilirsiniz. Yogaya yeni başlayacaklar için klasik ya da hatha yogaya başlangıç adı altında verilen derslere katılmalarını öneriyorum.

Bu arada, yoga eğitmenlerinden yeşil çay içmeleri, vegan ya da vejetaryen olmaları, bohem kıyafetler giymeleri, mantralardan başka bir şey dinlememeleri, karşılaştıkları zorluklar karşısında hiç tepki vermemeleri, hiç ağlamamaları, hiç üzülmemeleri ve ideal vücut ölçülerine sahip olmaları beklenir. Oysa, onların da herkesin karşılaştığı zorluklar, üzüntüler, şehir trafiği, özel hayatlarıyla ilgili sıkıntılar, dünyada ya da ülkede yaşanan toplumsal dramlar, kayıplar kısacası maddi ve manevi güçlüklerle karşılaştığı durumlar tabii ki vardır. Onlar da üzülür, onlar da kızar ve ya tepki verir. Bir kadeh şarap ile onlar da arkadaşlarıyla eğlenebilir, onlar da kalıtsal ya da birtakım rahatsızlıklardan dolayı ideal vücut ölçülerinde olmayabilir. Tek fark, her şeyi dengede yapıyor olmalarıdır. Hiçbir şeyde aşırıya kaçmadan, sıkıntı ya da üzüntülü anların içinden kabul ve sükut ile geçmesinin yolunu bilirler. Farkındalık en değerli yardımcıdır böyle durumlarda…

Yogada yolun çok başındayım. Uçsuz bucaksız, sonu olmayan ve herkese kucak açan bir yol burası…

Keşiflerle dolu, heyecanlı bir macera…

Keşfettikçe çoğalan, çoğaldıkça sadeleşen,

Karşılaştığınız her şeyin sizi ışığa, huzura götürdüğü,

Kendinize verebileceğiniz en güzel hediye,

Yoga…

Selin Bilgehan
Yoga ve Meditasyon Eğitmeni

2 Yorum

  1. Zuhal

    14 Şubat 2019 kategori: 16:19

    Benim adım Zuhal ben yoga yapmak sonrada eğitmen olmak istiyorum. Sizinle iletişime geçmek ve bana bu konuda yoş gösterici olmanızı rica ediyorum.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir