Kişisel Gelişim

Ya siz de öyleyseniz?

Yazar:  | 

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum okurları;

Egomuz doymak bilmeden almak ister. Her şeyin sahibi olmak istediğimizde, kendimizden başka hiç kimseyi düşünmeden, gözle görünen maddeye sahip olmaya çalışarak açgözlülüğümüzü doyuracağımızı zannediyoruz. Yaşamdaki mutluluğu, sahip olduğu maddeyle tanımlamaya çalışan bugünkü insanlık, mutsuzluğunun doruğunda yaşadığının ne kadar farkında acaba?

Dünya insanının bilinçsizce tüketime olan ilgisi, maddenin içinde ruhunun yok olmasına neden oluyor. Tatminsizlik içimizde büyüdükçe daha da arsız bir hale dönüşüyoruz. Şişman insanlar gittikçe artıyor, birçok insan yaşamdan alamadığı hazzı yemek yiyerek almaya çalışıyor. Yetersizlik, güvensizlik, tatminsizlik, öfke, mutsuzluk, gelecek korkusu, hırs, mükemmeliyetçilik, kıskançlık, açgözlü davranmamıza neden olan durumlar yaratıyor. Korkularımız bir türlü yeterli olmadığımız hissini uyandırır, aç gözümüz doymaz, sürekli sahip olmak için uğraşırız. Paraya, güzel elbiselere, eşyalara, evlere sahip olma güdümüz hiçbir şekilde tatmin olmaz. Bugün pırlanta bir yüzük aldığımızda kısa bir sürede onun varlığına alışırız ve tekrar mutlu olmak için yeni bir şeye sahip olmak isteriz. Kendimizi madde ile tanımlamaya çalıştıkça, etrafımızdaki insanlara kendimizi var olan servetimizle ispat etmeye çalışarak bir ömrü boşa tüketiriz. Bu şekilde davranmak içimizdeki yetersizliği daha da büyütür, tatminsiz ve açgözlü olmaktan kurtulamayız. Erkeklerin kadınlara karşı açgözlü olması bu yüzdendir. Sevgisiz yaşanan cinsellik, sadece beden boyutunda yaşandığı için erkek de kadın da tatmin olamaz. Erkekler gerçek bir ruhsal doyum yaşayamadığı için kadınlara karşı açgözlü olur. Kadın sevgi boyutunda cinsellik yaşayamadığı için eksikliğini erkeğin cinselliğini sömürmeye çalışarak, bir nevi alamadığı sevginin öfkesini açgözlülükle erkeğin cinselliğini sömürerek çıkartmaya çalışır. Bu da onu tatminsizliğe götürür, bir türlü orgazm yaşayamaz.

Toplum insanları sürekli birileriyle yarıştırır. Her zaman bir yetersizlik durumu içinde olduğumuz için gözümüz doymaz. Bilgiye karşı bile açgözlü oluruz, yetersizlik hissi doymak bilmez bir hal yaratır üstümüzde. Rekabet etmek için yarışır dururuz. Mutlu olmak için bu şekilde davranmak zorunda kaldığımızı düşünürüz. İnsanın parası, iyi bir işi, evi, arabası, malı mülkü olmalı ki mutlu olsun. Parasız mutlu olunmaz. Parasız mutluluk ancak filmlerde olur diye düşünülür. Aslında para insan için çok gerekli bir araç. O olmadan satın alma gücümüz olmaz, yaşamak için gereklidir. Parasız kaldığımızda aç kalma durumu yaşarız, bu da mutsuz olmamıza neden olur. Fakat her insanın bir yeteneği vardır, bunu ortaya çıkartarak kendi geçimini rahatlıkla sağlayabilir. Para ihtiyaçlarımızı sağlayabilmek için gereklidir, sağlayamadığımızda mutsuz oluruz. Çalıştığımızda bu durumu düzeltiriz, bu bizim elimizdedir.

Yararlı bir uygulama;

Gözleriniz kapalı, üç kez burnunuzdan dört sayarak nefes alıp, burnunuzdan sekiz sayarak nefes verin, iyice gevşeyin:

“Ben açgözlüyüm.
Ben açgözlü olduğumu kabul ediyorum.
Ben açgözlülüğüme direnmeyi bırakıyorum.
Ben açgözlülüğümü yok edemem.
İçimdeki açgözlülükten Allah’a sığınıyorum.
Açgözlülüğümün sevgiye dönüşmesine izin veriyorum” deyip, açgözlülüğün hangi renk ve şekilde geldiğini görün. Kalbinizden bir kapakçık açın ve ona tozpembe ışıklar yollayın. Yavaşça dönsün ve dönüş hızlansın, pembe bir ışık topuna dönüşsün, oldu bile diyerek evrene bırakın gitsin.

İçinizden, “Ben kendimi şu anda olduğum halimle tam olduğum gibi kabul ediyorum ve tam olduğum gibi seviyorum. Ben kendimi açgözlü olduğum halimle de kabul ediyorum ve seviyorum” deyin.

Sevgi ve ışık yolunuzu aydınlatsın.

Ufuk Tuğutlu
Enerji Terapisti, Yaşam Koçu, Reiki Master, Nefes Koçu

Instagram: https://www.instagram.com/ufuk_tugutlu/

Facebook: https://www.facebook.com/AlphaNefesi/

1 Yorum

  1. İsil Ayşe Ertuna

    28 Eylül 2017 kategori: 20:53

    Çok teşekkürler Ufuk hanim, yazınız hayata güzel bir pencere açıyor. Yeni bir bakisacisi kazanmamiza yardimci oluyor. Elinize, yureginize sağlık.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir