Kişisel Gelişim

Uygularsan hayatın değişir!

Yazar:  | 

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları;

İnsan her duyguyu deneyimlemek ister, çünkü bu duyguları deneyimleyerek tekamül ederiz. Bir insanın bize yapmış olduğu bir iyilik, bir başka insanın kötülüğüne sebebiyet verebilir. Tam tersi de olabilir. Demek ki iyilik ve kötülük göreceli kavramlar.

Kötü bir olay yaşadığımızda, olayın etkisi altında kalıp o kadar çok üzülüyoruz ki, yaşadığımız negatif bir olay hasta olmamıza bile neden olabiliyor. Aradan geçen zaman, yaşadığımız o negatif olayın aslında bize daha iyi bir olayın gelmesine neden olduğunu anlamamızı sağlıyor. Kendimizi, arkadaşlarımıza “Benim de başıma şu an senin yaşadığın gibi bir olay gelmişti. Çok üzülmüş, hatta hastalanmıştım. Ama şimdi anlıyorum ki o zaman bu olayı yaşamasaydım, bugün bu kadar iyi olamazdım’’ derken buluyoruz. Ben artık yaşamımda bir olay olduğunda, önce derin bir nefes alıyorum. Sonrasında, Allah’ım bu olayı ben kendim yarattım, bunu kabul ediyorum. Mutlaka bu olan benim ve bütünün en yüce hayrı için oluyor ve evren bana bir şey anlatmak istiyor, bunu anlamamı sağla diyorum. Bunları dediğimde, bir şekilde anlamam gerekeni anlıyorum.

İyi kötü yok, sadece bir oluş var

Egomuz bir şeyi beğenmiyorsa ona kötü diyor, oluşu kabul etmiyoruz. Bu, varoluşun doğasına aykırı.  Bazen ego için çok iyi gibi görünen bir olay, zaman içinde zor durumlar yaşamamıza sebep olabiliyor.  Bu durum da egonun öğrenmesi için benlik duygumuzun bu olayı yaşamaya ihtiyacı olduğunu, yaratmış olduğumuz durumun ve olayın sorumluluğunu almayı bilmediğimizi anlamamız gerektiğini gösterir. Sonunda kendimize zarar verdiğimizi görmemiz için yaratıp yaşadığımız bir durumdur. O an yaşadığımız her ne ise egomuz tarafından beğenilmediği için, olaya karşı tepkili olur, direnç gösteririz. Fakat, uzun vadede olan olayın bizi üzmesinin boşa olduğunu anlarız. Geçmişte negatif olarak yorumladığımız olayın bir zaman sonra bize pozitif olayları getirdiğini görürüz.

Evren mükemmel çalışır, sorumluluk aldıkça evrenin bizim dostumuz olduğunu fark etmeye başlarız.  Yaşadığımız dünyaya uyum sağlarız. Dünyanın korkutucu bir yer olmadığını, bize yardımcı olduğunu anlamaya başlarız. Kendimizi doğal bir saflıkla ifade ettiğimizde hayatla denge kurarız. Hayat hiçbir zaman intikam almak peşinde değildir, sorumsuzca davrandığımızda bile bize kızmaz, sadece yaşama verdiğimiz değer ne ise bize aynısını verir.

Sorumluluğunuzu kabul edin

Yaşama dikkatle ve farkındalıkla baktığımızda son derece zarif bir gerçeklik içerdiğini görürüz, bu zarafet yaşamın özünde var. Allah, yaratımının tüm sorumluluğunun farkında olarak, bir dantel gibi ince işlemiş yarattığı dünyayı. Hayatımızın her alanından sorumluyuz. Sorumluluk alamayan bir insan, yaşamı anlayamaz ve sürekli ıskalar. Etrafındaki insanları suçlayarak yaşamaktan kurtulamaz.

Farkındalık yaratacak bir çalışma

Gözleriniz kapalı, üç sayarak burnunuzdan nefes alın, altı sayarak burnunuzdan nefes verin. Bunu üç kez tekrarlayın ve gevşediğinizi hissedin:

Yaşamınızı gözden geçirmeye başlayın. Hayatınızın hangi dönemlerinde sorumluluk almaktan kaçtığınıza bakın. Hangi durumlarda sorumluluk almak istemediğinizi anlamaya çalışın. Sorumluluk alamadığınız olayların arasındaki benzer ilişkiyi tespit edin. Çocukluğunuza bakın; anne ve babanızın sorumluluk almakla ilgili direnç gösterdikleri anları görün. Sizin dirençlerinizle ne kadar benzer olduğunu anlamaya çalışın. Bir kağıt ve kalem alın, sorumluluk alma konusunda anne ve babalarınızla ilgili, kendinizle ilgili farkına vardığınız her şeyi yazın. Kağıdı okumadan yırtıp atabilirsiniz.

Sevgi ve ışığın farkındalığı yolunuzu aydınlatsın.

Ufuk Tuğutlu

Kişisel Gelişim Uzmanı

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir