Kişisel Gelişim

Trend Çocuk Yogası

Yazar:  | 
Birkaç yıl önce, yoga hocalığı eğitimlerim sırasında tatlı bir mola vermek, yeni bir şeyler keşfetmek ve çocuklar gibi eğlenmek için çocuk yogası eğitmenliği eğitimine katıldım.
Amacım çocuk yogası eğitmeni olmak değildi. Yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanı, çocuk ruhunun o saf enerjisine yakın olma hissi, bembeyaz bir kağıt gibi tertemiz zihinlere yoganın nasıl bir tesiri olacağına olan merakım beni bu eğitimi almaya yönlendirmişti.
Yüreği hala çocuk olan biz kocaman yetişkinler, o birkaç gün,oyunların ve asanaların pratiğini deneyimlerken ayaklarımız, başımız, ellerimiz birbirine düğüm olurken gülmekten gözlerimizden yaşlar aktığını hatırlıyorum.
Birkaç ay sonra, hiç planımda yokken, çeşitli tavsiyeler, yönlendirmeler, yakın bir arkadaşımın beni yoğun ikna etme çabaları sonucu kendimi çocuklara yoga eğitimi verirken buldum. İkna edilmemin sebebi, kendimi böyle bir şey için hazır hissetmemem ve çocuklarla aramda oluşacak enerjinin nasıl olacağının verdiği tedirginlikti.
Yetişkinliğimizde hayata karşı tavrımızı, çocukken bilinçaltımıza ekilen tohumlar belirlemiyor muydu? Belki de, çocuklar konusunda bu kadar hassas olmamın nedeni buydu. Çocukların yaratıcılığına, hayal gücüne, farklılıklara, değişime kolay adapte olmalarına, duygularının ayırdına vararak ifade etmelerine, farkındalıklarına, bedenlerini, doğayı, renkleri, nesneleri tanırken, soyut kavramları da anlamlandırmalarına yardımcı olan eşsiz bir şeydi yoga! Ayrıca, ebeveynlerin artık çocuklarına “ dik dur oğlum, dik dur kızım!” demelerine de gerek kalmayacaktı. Yoganın en güzel hediyelerinden biri olan düz bir omurgaya sahip olmaları da cabasıydı!
Çocuk yogası yaş aralıkları kimi ekollere göre 2-12 yaş kimilerine göre 2-15 yaş arası olarak belirlenmiş.
5-7 yaş arası çocuklara ders vermeye başladığım zamanlarda çocukların derslere, birbirlerine olan uyumuna, çok içe dönük ve durgun olanın enerji dolmasına, yerinde duramayan, hiperaktife yakın olanın adeta aydınlanmış küçük bir buda gibi sessizleşmesine tanık oldukça yoganın çocuklar üzerindeki olumlu etkisini görmüş oldum.
Derslere yabancı dilde şarkılar söyleyerek, danslar ederek başlıyorduk. Sonrasında çocuklara yönelik nefes teknikleri, masal, hikaye kurgusu eşliğinde asana pratikleri, güneşe selam, hikaye okuma, oyun kartlarıyla asana pratikleri, güneşe selam serisi kartlarını boş çizelgeye doğru sırayla dizmece gibi hafızayı, yaratıcılığı, dayanışmayı destekleyen uygulamalarla zamanın nasıl geçtiğini anlamayan minikler ders sonunda yatarak dinlendikleri  Shavasana sırasında genellikle uyuyakalıyorlardı. 25-35 dakika arası önerilen çocuk yogası dersleri bazen uzayabiliyordu.
Çocuklara yoga dersleri verirken aslında ben onlardan çok şey öğrendim, bana çok şey kattılar. Onların o saf, katıksız enerjisi bana da çok iyi geldi. O ders verdiğim 1 yıl içinde tanıdığım her çocuk ve aileleri ile aramızda hala devam eden sıkı bir dostluk, sevgi dolu bir bağ oluştu. Bu da çocuk yogasının bana  hediyesi olsun.
Çocuk yogası dersleri için internette ulaşacağınız pek çok kaynak var. Konusunda deneyimli eğitmenler eşliğinde yapılan dersler artık bazı okullarda da verilmeye başladı. Hatta, ebeveynler de çocuk yogası hocalık eğitimi alabilir, hayatlarındaki en değerli varlıklarıyla yoga yolculuğunda birbirlerine eşlik edebilirler.
Çocuk yogası eğitmenliği serüvenim işte böyleydi sevgili Kendime İyi Bakıyorum okurları…
Hayat hep yeni bir şeylerle karşımıza çıkıyor. Bize düşen; hayatın şaşmaz matematiğini kabullenerek, yapmamız gerekeni yapıp, almamız gereken dersi, mesajı alıp  denge ve uyum sağlamak.
Her ne olursa olsun hele zamanlarda…

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir