Kişisel Gelişim

Sizi Kim Tüketiyor?

Yazar:  | 

“Enerjimi tüketiyor artık…” dedi. “Yaşama sevincim bitti.” Durdu, gözleri doldu. Bir süre konuşmadı, sonra güçlükle döküldü kelimeler dudaklarının arasından, hüznünü perde perde araladı: “Sürekli eleştirilmekten yoruldum. Tükendim. Dayanamıyorum artık. ”

Enerjinizi tükettiğini hissettiğiniz insanlar var mı sizin de? Enerji vampirleri tabir-i caizse. Sürekli şikâyet eden, olumsuz düşünen. Çevresini sık sık eleştiren, kendi kendine bahaneler üreten ya da sözleri ile size kendinizi kötü hissettiren; belki de hiç gülmeyen.

Bardağın sürekli boş tarafını gören o arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, patronunuz ya da ailenizden biri. İyi şeyler de oluyorken, sürekli hayatın küçük ayrıntılarında boğulmayı seçen o kişi. Beklediğiniz halde geri dönmeyen eski sevgiliniz belki. Gelmeyen, bekleten, günden güne sizi tüketen…İş yerinizden biri olabilir mi? Sürekli işlerin yoğunluğundan, kendi üzerindeki sorumluluklarda, iş yükünden bahseden mesai arkadaşınız ya da sizi bir türlü takdir etmeyen, sürekli eleştiren patronunuz. Okuldan, evden, işten, yakın çevrenizden.

Düşünün. Etrafınıza dikkatlice bakın şimdi.Kim çalıyor enerjinizi? Neden izin veriyorsunuz peki?Kaç yılınız daha var yaşayacağınız? Neden hala sözleri kulağınızda?

“Düşünmeden yapamıyorum… ama onu mutlu da edemiyorum. Yapılması gereken her şeyi yaptım bugüne dek. Olmuyor… mutlu olmuyor. Beni de mutsuz ediyor. ”

Çalınan enerjinizi, duygularınızı, zamanınızı geri vermeyecek.Belki duygularınız tükenecek zamanla.Belki enerjiniz.Belki siz.Geçen zamanın ardından dönüp baktığınızda ne görüyor olacaksınız hiç düşündünüz mü? Beklemekle geçen yıllar, eleştiriler ile hatırlanan kocaman bir zaman dilimi ya da tükenmeye yüz tutmuş bir sevgi.

Aynada solgun bakan bir çift göz…

Ne zaman sizin enerjinizi çalmasına izin vermezseniz o zaman bitecek bu kısır döngü. Dur dediğiniz zaman, bitmiş bir ilişkiyi, dönmeyen eski sevgiliyi beklemekten vazgeçtiğiniz o an. Herkese, her şeye karşı güçlü durduğunuz zaman. Tam da o gün herkesin bunu fark ettiğini göreceksiniz.

Siz kendinize olan özgüvene sahip çıktıkça güçleneceksiniz.

Mutlu etmek güzel şey.
Mutluluğu paylaşmak da güzel.Ama birisi sadece sizin üzerinizden mutlu olmaya çalışıyorsa durup bir kez daha düşünmek gerek.
Değer mi?
Geçen zaman geri gelir mi?
Sizden giden size döner mi?

Uzman Klinik Psikolog Merve Özen Dursun

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir