Kişisel Gelişim

Sevgi ile korkularımızı nasıl yenebiliriz?

Yazar:  | 

Sevgili okurlar,

Bugünkü yazımda sevgiyi işlemek geldi içimden. Sevgi, biz verdikçe çoğalır. Sevgi, almayı bekledikçe bizden kaçar. Sevgi ile korkularımızı yenebilir, hem kendi hem başkalarının hayatını güzelleştirebiliriz. İçimde var olan sevgi zaten ne kadar, bunu da değmez birine veremem diye düşündüğümüzde sevgiyi de tekelimize alırız.

Ego ile tekelimize aldığımız sevgi çoğalamaz, içinde korku vardır. Bu, içsel sevgi kaynağımızla olan ilişkimizi keser. Gerçek sevginin kaynağı zaten içimizde, biz onu görsek de orada duruyor görmesek de… Kaynağı sınırlayan insanın kendisi. Ancak, bizde olmadığını düşündüğümüz bir şeyi vermekten korkarız. Her şey içimizden dışımıza yansır ve tekrar bize döner. Biz sevgiyi verdikçe evrenle bir oluruz. Birlik bilincine yaklaşmanın, anda olmanın sırrı da sevgide… Almayı beklemektense vermeyi denediğimizde, bizden akan sevgi hem etrafımızdaki insanları, hem de bizi beslemeye başlayacaktır. Yavaş yavaş direkt içimizdeki kaynağa bağlanırız. Sevgi bizden çıkar, dışımızdaki yüzlerimizi besler ve tekrar bize döner.  Sevgiyle aramızda dairesel bir dönüş oluştururuz. İçsel kaynağımızdan akan sevginin bitmesi imkansızdır. Sürekli akan bir sevgi bizi sevgi yumağı haline getirir, hiç bitmez. Dokunduğu her şeyi iyi eden sevgidir.

Sevgi çağı başladı

Dünya, yeni bir çağa, sevgi çağına girdi. Eski öğretiler değişiyor, bildiğimiz her şey değişiyor. Yeniçağa uyum sağlamak için sevgiye uyumlanabilmek çok önemli. Sevgi her şeyi kolaylaştıracak, bizleri ilkel olmaktan çıkartacaktır. İçimizle temas kurmalıyız. Sevmeye en zor olandan başlamalıyız. Sevemediğimiz şeyleri sevmeye çalışmalıyız ki bu dönüşüm kolaylaşsın. Dışımızda sandığımız, içimizden dışımıza yansıyan dünyanın kaynağı olduğumuzun bilinci, sevgi vermemizi kolaylaştıracaktır. Korkularımızın kaynağı sevgisizliğimiz, oysa sevebildikçe arınırız, korkularımızı dönüştürebilmenin sırrıdır sevgi. Depresyonlar, panik ataklar, anksiyete hepsi sevginin içinde erir ve yok olur. Mutlu olmamızın kaynağıdır sevgi. Maddi imkanlarımızın çok olması da yeterli değildir. İsveç bu konuda en gelişmiş ülkelerden biri ama intihar oranı en yüksek olan ülkedir. Dünyada eksik olan en önemli şey sevgi, bunu çoğaltmaya önce kendimizden başlamalıyız. Sevginin içimizdeki kaynaktan geldiğini kabul etmeliyiz. Dışımızda aradığımız sevginin kaynağına yaklaşabilmek için bıkmadan usanmadan sevmeyi denemeliyiz ki içimizdeki gerçek kaynağa ulaşabilelim. Bu vasıta ile dünyayı değiştirelim sevgili okurlar.

Sevgiyi içinizde hissetmenize yardımcı olacak bir meditasyon

Gözleriniz kapalı, üç sayarak burnunuzdan nefes alın, altı sayarak burnunuzdan nefes verin. Bunu üç kez tekrarlayın ve gevşediğinizi hissedin. Önünüzde duran büyük bir dünya topu imgeleyin. Topun önünde merdivenler var. Merdivenleri çıkın, önünüze dünya topunun içine açılan bir kapı gelecek, açıp içine girin. Koskoca yüksek bir sahne var içeride, oraya çıkın, karşınızda koltuklarda oturan insanlar göreceksiniz. Yüzlerine baktığınızda bugüne kadar tanıdığınız tüm insanları göreceksiniz. Yakın akrabalar, çocukluğunuza dair arkadaşlar, öğretmenler, yetişkin olduktan sonra hayatınıza giren ve bugüne kadar tanıdığınız tüm insanları imgeleyin.  Koltuklarda oturan insanlar tek tek ayağa kalksın, ona bakın seni seviyorum ve biliyorum sen benim bir yansımamsın. Senin hiçbir suçun yok ve sen sevgisin, aynı benim de sevgi olduğum gibi deyin. Bütün salona bunu yapın, bitirince kalbinizden bir kapakçık açın ve salona pembe ışıklar verin. Kendinizle beraber tüm salonu pembeye boyayın. Salon ve içindeki her şey pembe ışıklar arasında dönmeye başlasın, yavaşça dönüş hızlansın. Oldu bile diyerek evrene bırakın topu. Gözden kaybolduğunda derin bir nefes alarak yavaşça gözlerinizi açın.

Sevgi ve ışık tüm dünyayı aydınlatsın.

Ufuk Tuğutlu
Kişisel Gelişim Uzmanı

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir