Kişisel Gelişim

Sen Değiş, Dünya Değişsin…

Yazar:  | 

Sevgili kendime iyi bakıyorum okurları, yaşamın gerçeği değişimdir. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren değişim  kaçınılmazdır. Yaşamı kabul etmek demek değişimi ve ölümü kabul etmektir. Aşık Veysel’in dediği gibi:

Uzun ince bir yoldayım
Gidiyorum gündüz gece
Bilmiyorum ne haldeyim
Gidiyorum gündüz gece
Dünyaya geldiğim anda
Yürüdüm aynı zamanda
İki kapılı bir handa
Gidiyorum gündüz gece
Kırk dokuz yıl bu yollarda
Ovalarda dağlarda çöllerde
Düşmüşüm gurbet ellerde
Gidiyorum gündüz gece
Şaşar Veysel iş bu hale
Kâh ağlaya kâh güle
Yetişmek için MENZİLE
Gidiyorum gündüz gece
Aşık Veysel Şatıroğlu

Yaşamı kabul ettiğimizde, tekamül etmeyi de kabul etmiş oluruz

Ölüm korkusu hepimizin içinde var olan bir korkudur. Yok olmak herkes için korkutucudur. Belki de Allah’la aramızdaki anlaşmada ona verdiğimiz sözleri tutamadan ölmek bizi korkutuyordur. Değişim gerçekten bir cesaret işidir, bilinmeyeni yaşamak oldukça korkutucudur. Cesaret, bilinmeyenin içine girebilmektir. Kendi benliğine güvenmek önemlidir. Korku duyduğun halde, bir eylemde bulunuyorsan, bu eylem içindeki sevginin cesaretinden geliyordur. Bu bizi farklılaştırır, değiştirir.

Dünya deneyimleyerek öğrendiğimiz bir alandır

Yaşadıklarımızla değişir ve gelişiriz. Korkularımızın üzerine cesaretle gittiğimiz zaman kendi gelişimimiz için fırsat yaratırız.
Cesaret edebildiğimizde içimizde var olan tembellik duygusunu da dönüştürmüş oluruz. Suya sabuna dokunmadan, kendimizi riske atmadan yaşamak dünyaya gelme amacımıza aykırıdır. Belki kendimizi kötülüklerden koruruz ama tekamülümüzü durdurmuş oluruz. Riske girmek, cesaret ve sevgi ile bağlantılıdır. İnsanlarla olan iletişimimiz, arkadaşlıklar, aile ilişkileri, iş ilişkileri diğer insanlarla kurduğumuz her ilişki tekamül etmemize yardımcıdır. İnsanlarla ilişki kurmak bir sanattır. Son günlerde çok duyduğum bir şey var, gerçekte arkadaşlık yoktur diye. Bu bizim arkadaşlıktan ne beklediğimize bağlı. Eğer toplumdaki bireyler kolektif yaşamayı bilmiyorsa arkadaşlık yok olur. İletişim kurmak çok önemli, toplum içinde yaşıyoruz ve insan ilişkileri olmadan tekamül edemeyiz.

Tüm ilişkiler risk taşır

İlişkiler bir korkumuza hizmet ediyor olabilir: Kaybetme korkusu, aldatılma korkusu, kazık yeme riski, kale alınmama, değerini alamama, sevilmeme duygusu vs. Tüm ilişkide bulunduğumuz insanlar bize bu duyguları yaşatabilir veya bu duyguları biz onlara yaşatabiliriz. Eğer ilişkilerin temelinde sevgi yoksa, ki sevgi çabadır ve bu çaba kendimizi genişletmemize yardımcı olur. Sevgi genişletir daraltmaz, kendimize verdiğimiz dikkati ve önemi başkalarının tekamülüne de vermemize neden olur. Sevginin içinde dikkat de vardır. Birini dikkatle dinlemek, ona yönelmek, dikkatini ona verebilmek, onun ne demek istediğini anlamaya çalışmak, kendimizi genişletmemiz açısından çok önemlidir. Arkadaşlık etmek ise kendimizi genişletmemizi sağlar. Tüm ilişkilerde gerçek sevgide amaç tekâmüldür. Sevgisizlik ise bencilliği getirir, arkadaşlıkları ve tüm ilişkileri yok eder.

Ben buradayım, şimdi, burada!

Michael Brown’ın The Presence Process kitabında verdiği meditasyonu sizlerle paylaşmak istedim. Bu meditasyonu 10 dakika yapabilirsiniz. Gözler kapalı, üç derin nefes alarak gevşeyelim.
1. Neredeyseniz oturun, gözlerinizi kapayın ve bedeninizle bütünleşin.
2. Nefesinizin farkına varın.
3. O dakikada ne hissettiğinizi fark edin ve düşüncelerinizi, yeniden nefesinizi içinize çekip, dışarıya vermeye merkezleyin.
4. Odaklanma mantrasına başlayın. “Ben buradayım, şimdi, burada”
5. Nefesinizi içinize çekerken sessizce içinizden “Ben” deyin
6. Nefesinizi dışarıya verirken sessizce içinizden “buradayım” deyin
7. Nefesinizi içinize çekerken sessizce içinizden “şimdi” deyin
8. Nefesinizi dışarıya verirken sessizce içinizden “burada” deyin.
9. Tekrarlayın.
10. Belli bir anda sıfır noktasına ulaşırsanız, tekrarlama otomatikman duracaktır ve zihninizde hiçbir düşünce kalmayacaktır. Bütünlük duygusunu ve büyük bir rahatlamayı deneyimleyeceksiniz.

Sevgi ve ışık yolunuzu aydınlatsın sevgili okurlar.

 

UFUK TUĞUTLU
Enerji Terapisti, Yaşam Koçu, Nefes Koçu

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir