Kişisel Gelişim

Ho’oponopono Çalışması ile Mucizeler Yaratmak Mümkün

Yazar:  | 

Sevgili okurlar;

Yaşadığımız olaylarla yüzleşemediğimizde ve onları bilinçaltına bastırdığımızda ortaya çıkan duygu öfkedir. Bu duygu içimizde bizi kemirir. İfade edilememiş öfke oldukça yıkıcıdır. Öfke, korkudan kaynaklanan bir duygudur. Bazen karşımızdaki insanlara kendimizi ifade etmekten korkarız, yeteri kadar güçlü olmadığımızı hissederiz, haklı bile olsak kendimizi gerektiği gibi savunamayız. Karşımızdaki insanın gücü bizi korkutur, ona kızgın olduğumuzu bile belli etmek bizi korkutur.

Öfke şiddete dönüşür

Kendimizi bu denli bastırdığımızda içimizde biriken öfke, hem bedenimizi hem ruhumuzu hem de zihnimizi olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar. Öfke bastırılamayıp ifade edildiğinde ise ortaya şiddet çıkar. Birine kızgınlığımızı belli ederken kullandığımız ağır kelimeler, tehditler bizi bazen fiziksel şiddet uygulamaya kadar götürür. Az gelişmiş toplumlar daha çok şiddete eğilimli bireyleri içinde barındırır. Öfke oldukça ilkel bir duygudur. İlkel toplumlar şiddete meyilli, yasakçı, saldırgan kişiliklerini tüm ilişkilerine yansıtırlar. Okulda veya ailesi tarafından şiddet gören bir çocuk büyüdüğünde kendine yapılan şeyin aynısını başkalarına da yapacaktır. Kendimizi savunmak için öfkeyi kullandığımızda, başımıza gelen her türlü negatif olayın sorumluları içimizdeki öfkeden nasibini alacaktır. Öfke duygusu içsel olarak bizi mahveder. Acı çekmemize, kendimizi ve başkalarını suçlamamıza, kıskançlık, güvensizlik, değersizlik, aşağılanma, güçsüzlük gibi duyguları hissetmemize neden olur.

Duygularınızı dönüştürün

Duygumuzla yüzleştiğimizde onun zihnimizin yaratığı bir illüzyon olduğunu kavramamız bizi gerçekten güçlendirir. Egomuz bizi yönetirken, artık biz egomuzu yönetir hale geliriz. Duygularımızın bizi yönetmesine izin verip vermemek bizim elimizde. Onları dönüştürmek yaşam standardımızın değişmesine neden olur. Var olan yaşam potansiyelimizi kısıtlayan duygularımızı dönüştürmek için telkin çalışmaları yeterli değildir. Bilinçaltı bir başka şeye inanırken, bilinçli zihinle yapmış olduğunuz telkinler boşa gider. Bilinçaltının yaratıcı gücü % 95’dir, bilinçli zihnin yaratıcı gücü % 5’dir. Bilinçaltındaki bilinç kalıbınla yüzleşmeden o duygunun enerjisini bırakamazsınız, değiştiremediğiniz bir bilinç kalıbının yerine yeni bir kalıbı koyamazsınız. Ben de telkin yaptırıyorum, fakat önce kendi bulmuş olduğum ve adını ayna çalışması koyduğum bir sistemle duyguyla yüzleştirip, duygunun enerjisinin boşaltılmasını sağlıyorum. Sonra yerine pozitif bir inanç oluşturabilmek için telkinler ve bunu destekleyen meditasyonlar yaptırıyorum.

Affetme meditasyonu neden önemli?

Affetmek gerçekten de çok önemli. İçimizde affedemediğimiz her duygu derin bir öfke yaratır. İnsanlar affettiğini söylüyor, bu söylem şu sıralar moda olmuş durumda. İnsanlar ben kimseye kızgın değilim, herkesi affettim diyor. Aslında affetmek duyguyla yüzleşmeden olamaz. Bazen yaşam akışı içinde kendiliğinden de farkındalık açılabilir ve bu bizi gerçekten affetmeye götürür, fakat bu nadiren ortaya çıkan bir durumdur.  Sevgi enerjisine yaklaştığımızda ve bunun verdiği farkındalıkla algımızın açıldığı bir an, nadiren oluşan değerli ve sihirli bir andır bu oluşan durum. Bir insanı gerçekten affedebilmek için onunla yaşamış olduğumuz olayı yaratan enerjinin içimizdeki hangi duygudan kaynaklandığını fark etmeliyiz.

Evrende her şey içimizden dışımıza yansır

İçimizde var olan duygunun enerjisi, o insanla bu durumu yaratmamıza neden olur.  Bizde var olan bastırılmış duyguyu görebilmemiz için, evren o insanı bize vasıta eder. Benlik duygumuz saldırıya uğradığını düşündüğü için, olayın bize anlatmak istediği şeyi göremeyiz, çünkü duygunun yoğunluğu benliğimizi içine almıştır. Benlik, tehdit edildiğini hisseder ve kendini korumaya almakla uğraştığı için gerçeği göremez, öfkeye yenik düşer. Öfke duygusuna yenik düştüğümüzde bu enerji bizi hasta eder.

Ho’oponopono çalışması ile affetme

İçinizden uygulayacağınız ho’oponopono çalışması affetme konusunda size oldukça yardımcı bir çalışmadır:

“Bilinçaltımda ………….. ‘i affetmemi engelleyen bilinç kaydım her ne ise …………’i affetmemi engellemem seni seviyorum. Sana teşekkür ediyorum, senden özür diliyorum, lütfen beni affet” diyerek duygularınızı hızlıca dönüştürebilirsiniz.

Sevgi ve ışık yolunuzu aydınlatsın.

Ufuk Tuğutlu 

Kişisel Gelişim Uzmanı

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir