Kişisel Gelişim

Hayatın Tek Gerçeği Sevgi

Yazar:  | 

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum okurları,

Sevgi hayatın tek gerçeğidir. Bana göre Allah sevgidir ve var olan her şeyin kaynağı olduğu için tüm var oluş sevgidir. Yaradılışın tümü mükemmeldir. Ego bizim sevgiden uzaklaşmanıza neden olur, korkularımız arttıkça sevgiden uzaklaşırız. Biz sevgiden uzaklaştıkça Allah’tan uzaklaşırız. Kendimizi içimizdeki sevgi ile ifade ettiğimizde insanların bizi kullanacağını, onlara güven duyamayacağımızı, bize sevgisiz davranacaklarını düşünüyorsak bu bizimle ilgilidir. Kendi korkularımız yüzünden başkalarını yargıladığımızda, suçladığımızda, insanları kendi menfaatlerimiz için kullandığımızda, sevgiden daha da uzaklaşırız; bu durum bizim kendimizden uzaklaşmamıza neden olur. Bu tip insanlar duygu dünyalarının derinliklerinde kırılmaktan çok korktukları için, kendileri ile dünya arasında bir kalkan oluştururlar. Dışarıdan bakıldığında donuk ve soğuk insanlar olarak görünürler, onlara ulaşmak zordur. Duygularını bu kadar bastırmanın verdiği öfke kendilerini de, başkalarını da sevmelerini engeller. Kendilerinden daha değerli gördükleri insanları pohpohlarlar, kendilerinden daha aşağıda olduğunu düşündükleri insanlara karşı ise umarsız davranırlar. En ufak eleştiriye bile tahammül edemezler, sürekli kendilerini överler, yaşadıkları olayları nasıl göstermek istiyorlarsa öyle gösterirler, kendi gerçeklerini saptırırlar, sürekli ben şöyle yaptım, ben böyle yaptım diyerek kendilerini yüceltmek isterler, aslında içlerinde kendilerini onaylamadıkları için ve kendilerini kandırdıkları için gerçekleri saptırarak dışarıdan onay almaya çalışırlar. Bu tutumları, samimiyetsiz davrandıkları için daha da mutsuz olmalarına neden olur.

Övünme hisleri yani benlik duyguları o kadar çok gelişmiştir ki, kendilerini bütünden ayrı hissederler, bencillikleri hat safhadadır. Her yerde, her şeyde kendi menfaatlerini ön planda tutarlar, onlar için bir şey yapmaya çalıştığınızı görürlerse sizi sonsuz ve sınırsız bir şekilde kullanmaya çalışırlar ve bunu yaparken hiç utanmazlar son derece arsızca sizi sömürürler. Bu tip insanlar iyilik diye bir şey olduğuna da inanmazlar, onlar için iyi insan demek aptal insan demektir. İçlerinde son derece korku doludurlar. Dışarıya karşı vericiymiş gibi gözükmek isterler, ancak menfaatleri söz konusu olduğunda verirler. Vericiliğiniz karşısında bazen o kadar şaşırırlar ki, hem alırlar, hem de bir gün ondan bir şey beklersiniz diye korkarlar ve bunu açık bir şekilde dile getirmekten de kendilerini alamazlar. Fakat bütün bu tutumları, sonunda kendilerine zarar vermelerine neden olur. Aslında içlerinde son derece yalnız kalırlar, ilişki bilmedikleri için birliktelikleri de uzun sürmez, arkadaşlıkları samimiyetsizdir, kendilerini görmezler, hep başkalarını suçlarlar, enerji hırsızlarıdır, siz verdikçe alırlar. Kendilerini çok akıllı zannederler. Bu tip insanlara yakın olan ve kendini sömürttüren insanlarında aslında bunlardan farkı yoktur. Verici gibi gözükseler de kendilerini sömürttükleri için gerçekte yaptıkları iyilik yerini bulamaz. Onlar da bunu iyi insan olmak ve övgü almak adına yaparlar. Bu tip insanlar biraz nevrotiktir. Ben de bir zamanlar nevrotiktim. Aslında alanla veren arasında gizli bir güç mücadelesi vardır. İki taraf da egolarından gelen korkuları tarafından yönetiliyordur ve iki taraf da acı çekiyordur. Bu durumu görmek ve kabul etmek değişim için büyük bir fırsat yaratır.

Bu hafta sizlere sevgi meditasyonunu öneriyorum; gözleriniz kapalı, burnunuzdan üç sayarak nefes alın, burnunuzdan altı sayarak nefes verin. Bunu üç kez tekrarlayın ve gevşediğinizi hissedin. Kendinizi tabiat içinde yürürken imgeleyin, üzerinizde çok rahat ve hafif bir kıyafet var. Etrafınızda harika çiçekler bulunuyor. Derin nefesler aldığınızda çiçeklerin kokularını hissedin. İçinizden:

“Kendimi seviyor ve onaylıyorum.

Sevginin kaynağı kendi içimde.

İçimdeki sevgi her yere yayılıyor.

Tüm var oluşu içimdeki sevgiyle sarıyor ve iyileştiriyorum’’ deyin.

Kalbinizden bir kapakçık açın ve imgelediğiniz yere uçuk pembe ışıklar verin. Orayı pembeye boyayın, yavaşça döndürün, dönüş hızlansın ve pembe bir ışık topu olsun, oldu bile diyerek evrene atın.

Sevgi ve ışık yolunuzu aydınlatsın.

 

Ufuk Tuğutlu
Kişisel Gelişim Uzmanı

 

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir