Diyet

Yaşamın mucizesi: Su

Yazar:  | 

Merhaba sağlıklı yaşam meraklıları,

Bundan sonra her hafta, hayatınıza katkı sağlayacak önerilerim ile Kendimeiyibakiyorum.com ailesinin bir üyesi olarak sizlerle buluşacağım. Düzensiz iş saatleri, birçok kişinin sağlıklı beslenememek adına bahanesi oluyor. Süre gelen uçuş hayatımla beraber, başta kendi uyguladığım sağlıklı beslenme tarzımı paylaşmak istiyorum. Sadece doğru besinleri seçerek, doğru pişirme teknikleri ile ve tabii yeterli miktarda su içerek bedeninizde farklılık yaratabilirsiniz. Sağlıklı yaşamın aslında hiç de zor olmadığını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Yaz mevsiminin tam ortasında olduğumuz şu günlerde, nasıl daha zinde, formda ve güzel görüneceğimizi keşfetmeye hazır mısınız?

Su içmemenin bahanesi yok!

Sağlıklı bir bedenin ve dengeli ruh halinin ilk şartı hiç kuşkusuz su içmektir. Peki, siz hayatın kaynağı suyu yeterince ve doğru tükettiğinize emin misiniz? Yetişkin bir insan vücudunun yüzde 70 i sudan oluşmakta, yaş ilerledikçe bu oran yüzde 50′,lere kadar düşmektedir. Dolayısıyla suyu sadece susadığımızda değil, gün içerisinde en az 2,5 litre olacak şekilde tüketmeliyiz. Bir başka önemli nokta da, su ihtiyacının sadece suyla karşılanacağıdır. Vücut kirini sadece su çıkartır. Saçımız meyve suyu ya da çayla yıkanıp temizlenmeyeceğine göre vücudumuzun içi de böyledir. İçtiğimiz kahve, çay, şeker deposu asitli içecekler hiçbir surette su ihtiyacımızı karşılamaz. Hatta, vücuttan fazla su atımına sebep olur. Bu da yaşlılığın ilk belirtisidir. Yeterli miktarda su içmek, ışıldayan ve neme doymuş bir cilt için ilk adımdır.

Suyun faydalarını birlikte inceleyelim!

 • Hücrelere besin ve oksijen taşır.
 • Toksinleri uzaklaştırır, böylece fazla yağlardan kurtulmamıza yardımcı olur.
 • Sıcak havalarda terle kaybolan minerallerin geri kazanılmasını sağlar ve vücudu serin tutar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlü olmasını destekler. Sağlam bir bağışıklık sistemi bizi hastalıklardan uzak tutar.
 • Su, bedeni şarj eden ve ayakta tutan en önemli enerji kaynağıdır. Zihinsel ve hormonal fonksiyonlarımızın sağlığı ve devamlılığı için vazgeçilmezdir. Serotonin (mutluluk hormonu) ve melatonin (uyku hormonu) üretiminde başrol oynayan su, baş ağrısından Alzheimer’a kadar pek çok hastalığın ilacıdır.
 • Uzun uçak yolculuklarında yaşanan jet-lag sendromunun sebebi olan melotonin hormonunun düzensizliğini su içerek engelleyebilirsiniz. Uçaktaki basınca ve yapay havaya bağlı olarak hissedilen kuruluk ve dolaşım problemleri için bol bol su tüketmenizi öneriyorum.
 • Kadınların kabusu selülitler sanılanın aksine kahve içmekten dolayı oluşmaz. Fazla şeker tüketimi, hareketsizlik ve yeteri kadar su içmemek portakal kabuğu görüntüsü yaratır.

Su içmeyi unutuyorsanız

Suyun bize sağladığı faydalar saymakla bitmez. Eğer gün içinde su içmeyi unutuyorsanız, size su içmeyi hatırlatacak birkaç önerim var;

 • Elinizin altında her an olabilecek sevdiğiniz renklerde şişeler edinin.
 • İçeceğiniz suya limon dilimi ve antioksidan deposu çilek ve böğürtlen gibi kırmızı meyvelerden atabilirsiniz. Hem görüntüsü hem de tadı sizde farklı bir içecek içiyormuş hissi uyandırır.
 • Telefonunuza küçük hatırlatmalar yazın. Bu, yoğun iş temponuzda bile su içmeyi unutmanızı engeller.
 • Arabada ve çantanızda küçük su şişeleri bulundurun.
 • Evde ve ofiste dikkatinizi çekecek yerlere küçük notlar yapıştırarak kendinize su içmeyi hatırlatabilirsiniz.
 • Eğer fazla su içtiğinizde tuvalete gitmekten şikayetçiyseniz, her gidişte 35 kalori kaybettiğinizi söylemek isterim. Ayrıca su içmemekten kaynaklanacak hastalık ve hasarları düşünerek bu ihtiyacımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmamda fayda var.
 • Sabah uyandığınızda ilk iş olarak ılık su için. Kahvaltıda daha az yediğinizi fark edeceksiniz. Yemek aralarında içilen su da midede yer tutarak daha çabuk doymayı sağlar. Suyun içine birkaç damla elma sirkesi veya limon suyu (dilimi de olur) ekleyip suyu alkali hale getirebilirsiniz. Alkali su, normal musluk suyundan daha az asidik olan sudur. Suyun pH değeri 7,5 ve üzeri olursa vücuttaki toksinleri etkisiz hale getirir. Hücre yeniler ve sudaki oksijen seviyesini yükseltir. Bu da, yağ hücrelerinin parçalanmasını hızlandırır.

Sonuç olarak fazla kilolarınızdan kurtulup daha enerjik, daha formda, mutlu ve daha güzel olmak istiyorsanız, su hayatınızdaki vazgeçilmez içecek olsun.

Düzenli egzersizler, faydalı besinler ve bol su hayalinizdeki bedene kavuşmanın anahtarı olacaktır.

Sevgi ve sağlıkla kalın…

Miray Eren
Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Koçu

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir