Diyet

Şok diyetler sağlıklı mı?

Yazar:  | 

Şok diyetler, son yıllarda yaygınlaşan ve hızlıca kilo vermek amacı ile kullanılan diyet programlarıdır. Genel olarak çarpıcı bir isime sahipler: İsveç diyeti, hostes diyeti, hurma diyeti, 7 günde 5 kilo diyeti gibi… Bu diyetler çarpıcı vaatlerde bulunurlar. Kısa süreli diyetlerdir. Yaşam tarzı oluşturmayı amaçlamazlar.

Genellikle birden kilo vermek için uygulanan ve günlük olarak alınan kalorinin çok altında kalori alınmasına yönelik olan şok diyetler acaba kalıcı kilo vermenizi sağlar mı? Ve bu diyetler gerçekten sağlıklı mı?

Hayır!

Yanlış yapılan diyetlere dikkat!

Kalorinin ciddi boyutlarda azaltılmasına dayanan bu tip diyetler pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde şişman insan sayısında ciddi artış saptanmaktadır. Avrupa’da özellikle İngiltere’de, dünyada da ABD’de artış inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Peki neden bu kadar artmaktadır şişmanlık? Bu sorunun en önemli nedenlerinden biri; YANLIŞ YAPILAN DİYETLER!

Çok kısa sürede aşırı derecede kilo kaybına yol açan beslenme programlarının zararları nelerdir?

 • Uzun süreli açlık sonrasında vücutta yaşanan ani su kaybı; halsizlik, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesine neden olmaktadır.
 • Şok diyet uygulayanlarda çok sık B12 vitamini eksiklikleri görülmektedir.
 • Bağışıklık sisteminiz zayıflar.
 • Alınan eksik besinler ile beraber kalsiyum, fosfor dengesinin bozulması ve uzun vadede salınan kortizol hormonunun kemik yapımının sekteye uğramasına bağlı olarak kemik yoğunluğunuz azalır.
 • Safra taşı problemi yaşayabilirsiniz.
 • Metabolizmanız yavaşlar.
 • Duygu durum bozukluğu yaşayabilirsiniz.

Mutlaka destek alın

Diyet yapmaya karar verdiğinizde mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alın ve sağlıklı, kalıcı bir şekilde kilolarınızdan kurtulun.

Herkese sağlıklı bir hafta diliyorum.

Diyetisyen Gizem Talay

Mail: dytgizemtalay@gmail.com

Instagram@dyt_gizemtalay

2 Yorum

 1. Ebtihel

  21 Temmuz 2018 kategori: 18:40

  Merhaba 🙂
  Türkçe biliyorum ama çok iyi değilim o yüzden İngilizce daha iyi anlatabilirim.
  I am 35 years old and I am diabetic ( insülin kullanıyorum) I Saw that you have an oline diet programme, Can you pleas tell me how Can I proceede tout have it.
  Teşekkürler

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir