Diyet

Mutlu Diyetin 7 Altın Kuralı

Yazar:  | 

Ve büyük gün geldi! Diyet yapmaya karar verdiniz, kendinizden çok eminsiniz, tüm hazırlıklarınız tamam. Diyetisyeniniz ile görüştünüz ve görüşmeniz harika geçti, hedefleriniz ve hayalleriniz var. Kimse sizi vazgeçiremez. Peki, bundan sonraki süreçte mutlu bir diyetin devamlılığı için nelere dikkat etmelisiniz? Merak etmeyin hepsini anlatacağım.

1) Baskül bağımlılığına son
Sabah kalktığınızda, tuvalete girmeden, su içmeden, yemekten önce ve sonra, bir de şu pantolonumla, bir de şu elbisemle tartılayım diyorsanız, artık demeyin ne olur. Her gün ya da günün aklınıza gelen her anında tartılmak sizi daha çabuk hedefe ulaştırmayacak bundan emin olun. Tartılmak için bir gün belirleyin  mümkünse diyetisyeninizle görüşeceğiniz gün olsun ve haftada sadece bir defa tartılın. Bundan sonra kutsal tartı günümüz dışında tartılmıyoruz anlaştık mı?

2) Kim kaç kilo verdi?
Diyet süper gidiyor! İlk hafta 1 kilo verdiniz ama bir de ne göresiniz arkadaşınız 1.5 kg vermiş. Eltinizin görümcesi ile kardeşiniz 2 kilo vermiş… ‘Aman Allahım!’ herkes sizden daha çok kilo vermiş. Bence artık kendinizi birileriyle kıyaslamayı bir kenara bırakın, siz farklı bir bireysiniz. Herkesin metabolizma hızı, kişisel özellikleri, diyete uyumu, vücudunun diyete vereceği cevap farklıdır. Kimin kaç kilo verdiğine kafa yormayı bırakın ve saate bakın ara öğün saatinizi kaçırmak istemezsiniz değil mi?

3) Eserinizde soyut çalışmayın!
“Ne kadar mükemmel bir diyetim var” diye düşünüp mutlu mutlu diyet yaparken birden aklınıza bir fikir geldi. Sanki “Şu öğünde şöyle değil de, böyle olsa nasıl olur?” deyip öğün içeriklerinizde sürrealist bir rötuş yaptınız. İç sesiniz de “Hımm, böyle daha güzel oldu” dedi. İşte orada durun ve hemen iç  sesinizi susturun. Diyetisyeniniz sizin için en doğrusunu düşündü, hesapladı, planladı ve diyetinizi hazırladı. Tartı gününüzde Karadeniz’de gemileriniz batsın istemiyorsanız, var olan programınızın dışına çıkmadan bire bir diyetinize uymaya devam edin.

4) Gereksiz müdahale ekibiyle mücadele
Diyet, beden ve karar sizin! Kim ne demiş düşünmeye gerek yok! Ama illa ki burnunu sokacak birileri olacaktır. Gereksiz müdahele ekibi üyeleri; bazen aileniz, bazen bir komşu, bazen bir arkadaş, bazen bir akraba ya da bir başkası olabilir. Gerçi kim olduklarının pek bir önemi yok. Çünkü hepsi aynı amaca hizmet ediyorlar. O diyet öyle yapılmaz, böyle yapılır. Onu böyle yeme-içme, şöyle ye-iç… Hem diyetisyen hem psikolog hem doktorluk mesleğini hiçbir lisans eğitimi almadan gökten zembille inen bir diplomayla icra edebilme potansiyeline sahip bu ekip üyelerini görmezden gelmekten başka yapacak bir şey yok. Duymayın, cevap vermeyin, geçiştirin ya da mümkün oluyorsa ortamdan hızla uzaklaşın. Çok zor durumda kalırsanız da “Ben bilmem, diyetisyenim bilir” diyebilirsiniz bence.

5) Alışverişin de bir zamanı var
Hedefinizin ne olduğu fark etmeksizin verdiğiniz ilk kiloda “Nasılsa zayıfladım, hemen alışveriş yapmalıyım” fikrine kapılmamanızı tavsiye ederim. Yeni ciciler almak kısa vadede sizi motive etse de uzun vadede daha hedefe ulaşmanıza vakit varken “Aslında böyle de iyiyim” fikrinin sizi kıskacına almasına izin vermeyin!

6) Kendine inan
İnanmak çok önemli sevgili okurlar. Kendinize inanın. Bu diyet sürecini başarıyla tamamlamış danışanlarımın tek bir ortak özelliği vardı kendilerine inanıyorlardı. Bu inancın emek vermeden ve çaba  sarf etmeden somut bir sonuç vermeyeceğinin de farkındaydılar. Sen de yapabilirsin sevgili okur; kendine duyduğun sonsuz inançla ve gerçek bir çaba ile…

7) Diyetisyenine güven
Geldik en önemli noktaya; diyetisyeninizin sizin için en iyisini istediğini, en doğrusunu yaptığını ve sürecinizi en sağlıklı sonuçları alacak şekilde planladığını bilin. Bu süreçte danışan-diyetisyen işbirliği çok önemlidir ve karşılıklı güven sağlandıktan sonra çok daha keyifli bir diyet süreci olur. Diyet boyunca diyetisyeninize karşı her konuda dürüst olur ve ona güvenirseniz güzel sonuçlar alacağınıza emin olun.

Sevgiyle kalın, formda kalın.

Hilda Altunöz
Diyetisyen

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir