Diyet

Kilo verirken yüzünüzün çökmesinden korkmayın!

Yazar:  | 

Kilo verirken en çok canımızı sıkan konu yüzümüzün çökmesidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak aslında elimizde.

Yüzümüzün çökmesini önlemek için neler yapmalıyız?

Bu yazımda, sağlıklı zayıflama sürecinde yüz çökmesinden nasıl korunacağınızı ve aklınızdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yüzümüz neden çöker?

Zayıflama sürecinde insanların en çok şikayet ettikleri konu yüz çökmesidir. Çöken yüz kontürü ve moraran göz altları bizleri daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Yapılan şok diyetler, hatalı uygulamalar ve yeterli protein içermeyen yeme-içme programları, güzellik uğruna yapılan fakat doğallığı kaybettiren geri dönüşü zor yanlışlardır.

Dengesiz ve ani verilen kiloların bedeli, doğal yüz ifadesinin kaybı oluyor. Kadınlara oranla daha kalın deri ve güçlü kemik yapısına sahip olan erkekler, kilo verirken bu riskten daha az etkileniyorlar.

Kilo verirken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Öncelikle şok diyetler yapmaktan uzak durun.
 • Sağlıklı beslenmeyi bütün yaşam rutininize adapte edin.
 • Hareketli bir yaşam mottosu benimseyin. Spor yapmak sadece yağ yakmamızı sağlamaz, mutluluk hormonu serotonin salgılatarak daha genç ve dolgun yüz hatlarına sahip olmamızı destekler. Ayrıca “yüz yogası”yla tüm yüz kaslarımızı çalıştırmak kırışıklıklara olumlu etki eder.
 • Sigaradan uzak durun. Sigaranın içeriğindeki zehirler cildi hızlıca yaşlandırır ve sigara içmek özellikle dudak kenarında belirgin mimik kırışıklıklarına sebep olur.
 • Bir önceki yazımda belirttiğim gibi sağlıklı bir cilt için su içmek vazgeçilmezdir.
 • Özellikle yazın yüzünüzü direkt güneş ışınlarından koruyun. Güneşten hasar gören ciltteki kolajenler yetersiz kalır ve içi boşalmış deriyi yerinde tutamaz.
 • Fazla yüksek olmayan yastıkta günde ortalama 8 saat uyuyan cilt, kendini kolayca yeniler.
 • Tüm bunların yanında en önemli nokta; şekerden ve sağlıksız karbonhidratlardan uzak durup kaliteli proteinin yeterli miktarda tüketilmesidir. Eğer yeterli ve kaliteli protein almazsak cildin sıkılığını sağlayan kolajen dokusu ve destekleyici ağlar kendini yenileyemez ve yüzde sarkmalar oluşur.

Peki bu kaliteli protein ve kolajen kaynakları nelerdir?

İçeriğinde bolca kolajen bulunan kaynaklar; tavuk suyu, iyi kaynatılmış kemik suyu (bütün çorbalarda ve yemeklerde kullanılabilir), D vitamini deposu sakatatlar (özellikle kelle-paça çorbası), yumurta beyazı, Omega-3 kaynağı balıklar ve balık yağlarıdır.

Bitkisel protein kaynaklarımız ise çiğ kuruyemişler ve süper gıda olarak kabul edilen mucize tohumlar: Keten tohumu, chia ve kinoadır. Cildin nem tutma kapasitesini arttıran yeşil yapraklı sebzeler ve antioksidan deposu kırmızı meyveler destekleyici olabilir.

Yüz yogası ile yüzünüz de fit olsun

Bununla ilgili size birkaç egzersiz önerim var:

 • Dudaklarınız kapalıyken ağzınızı büzün.
 • Gözlerinizi kapatıp ağzınızı iyice açın.
 • Dudaklarınızı açarken ağzınızı büzün.
 • Yanaklarınızı içeri çekin. Yanaklarınızı şişirin ve içindeki havayı sağ ve sol yanağınıza taşıyın.

Bu yüz yogası egzersizlerini günde 10 ar kez tekrarlayın. Tüm bu basit ama etkili uygulamalarla, bıçak altına yatmadan, estetiksiz doğal yüz güzelliğine sahip olarak kendi özgün yansımanızla ışıldayabilirsiniz.

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Miray Eren 

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Koçu

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir