Diyet

Gizem Zor Anlatıyor: “Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verdim?” 2. Bölüm

Yazar:  | 

Doktorumdan da edindiğim bilgilere göre, doğum sonrası yapılan düşük kalorili diyetler süt verimini azaltıyor. Bunu yapmak yerine şeker, yağ ve tuz alımını azaltıp bebeğiniz ve bedeniniz için faydalı olan yiyeceklerden tüketebilirsiniz. Lifli gıdalar tüketmek ve bol su içmek de hem ödeminizin azalmasına hem de doğum sonrası yaşanabilecek bazı sağlık problemlerinin önüne geçmenize oldukça yardımcı oluyor. Ben ağırlıklı olarak süt, yoğurt, balık, yumurta, tavuk, tahıl, et, salata, sebze ve meyve türü yiyeceklerle beslenmeye çalıştım. Zaten gündelik hayatımda da böyle beslenmeye alışkın olduğum için hiç zorlanmamıştım. Ceviz ve bademi çok sevdiğim için yürüyüşlerim sırasında mutlaka yanıma alıyordum. Hamileliğimde ara verdiğim çay ve kahveyi, doğum sonrasında da içmedim. Ağırlıklı olarak su ve taze sıkılmış meyve suları içmeye özen gösterdim. Doktorum tuz alımım için iyotlu tuz tüketmemi tavsiye etmişti. Yemeklerde hep iyotlu tuz kullandım. Bebeğimi düzenli emzirmem de bu süreçte kilo vermeme yardımcı oldu.

Her gün tartılmak yerine aralıklı olarak tartılmaya çalıştım. Daha çok aynadaki görüntümü kontrol ederek hedefim doğrultusunda ilerledim. Kaslarımdan kilo vermek istemiyordum. Bebeğime tek başıma baktığım için sporuma bebeğimi de dahil ettim. Onunla eve kapanmak yerine bol bol yürüdüm. Eğer egzersizlere başlamak istiyorsanız, doktorunuza danışarak bunu da kilo verme sürecinize ekleyebilirsiniz. Korse kullanımı ise biraz hassas bir konu. Eskiler bilir düşüncesi ile korseyi denemek istedim ama sadece yürüyüşlerim sırasında korse kullandım. Benim düşünceme göre her şeyden önemlisi, bu süreçte öncelikle psikolojinizi iyi tutmanız. Unutmayın, her anne adayı bu süreçten geçiyor. Moralinizi bozacak her şeyden uzak durmanızı, eşinizin desteğini almanızı, onunla iyi bir iletişim halinde bulunmanızı, canınızı sıktığını düşündüğünüz her şeye gözünüzü ve kulağınızı kapamaya çalışmanızı tavsiye ederim. Unutmayın, siz artık annesiniz! Bir meleği bedeninizde taşıyıp ona can verdiniz.

Eğer kendinizi seviyorsanız, bedeninize değer veriyorsanız hepiniz bunu başarabilirsiniz. Herkese huzurlu, sağlıklı ve bu sürecin sonuna kadar tadını çıkarabileceğiniz keyifli günler diliyorum.

Gizem Zor
Seyahat, Yaşam ve Stil Günlüğü

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir