Diyet

Gizem Zor Anlatıyor: “Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verdim?” 1. Bölüm

Yazar:  | 

Merhaba Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları,
Özellikle hamilelik sırası ve sonrasında biz annelerin bedenlerinde birçok değişiklik meydana geliyor. Doğum sonrası çoğumuzun derdi, hamilelikte aldığımız kiloları bir an önce vermek oluyor. Herkesin aslında bildiği, okuduğu, duyduğu ya da deneyimlediği, “Şu kadar kilo almak doğrudur”, “Bunları yemeyin” gibi sıradan konulara kısaca değinecek olsam da, aslında ben size kendi hamileliğimden, kendi deneyimlerimden ve düşüncelerimden bahsetmek istiyorum.

Hamileliğimin son aylarında beni önceden tanıyanların “Çok kilo almışsın”, beni daha önceden tanımayıp görenlerin ise “Hiç kilo almamışsın” dediği enteresan bir hamilelik süreci geçirdim. Neredeyse 20 kilo aldım. Normal şartlarda, fazla bir kilo alımı olsa da, çok zayıf hamile kaldığım için bu durum beni aslında çok da etkilemedi. Oldum olası ince kemikli ve zayıf yapılı bir insan olduğum için hamileliğim sırasında kendimi zayıf kalmak için zorlamadım. Zayıf kalmak ve güzel görünmekten öte, bebeğimi sağlıklı ve dengeli besleme bilinci ile dünyaya getirmek istediğim için için, ister istemez sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterdim. Yine de kendime kısıtlamalar getirmedim. Canımın çektiği ne varsa 9 ay boyunca yedim. Tek kuralım, bunu abartmamak oldu. Zaten hayatımda olan rutin yürüyüşlerime devam etmeye elimden geldiği kadar uymaya çalıştım. Kendimi Nutella kavanozuna yapışık bulduğum geceleri saymazsak tabii…

Benim size öncelikle hatırlatmak istediğim, klasik doğum sonrası kilo verme önerilerinden çok daha önemli olan bir konu var. Lütfen ama lütfen, kendinizi kimse ile karşılaştırmayın! Dergilerde ya da sosyal medyada gördüğünüz kişilere bakıp, onların göbeği bir haftada gitti diye kendinizi suçlayarak psikolojinizi bozmayın. Kimsenin gerçek yaşamını bilemezsiniz. Gerekiyorsa bir süre kendinizi bunlardan soyutlayın. Bebeğinizin mutlu ve sağlıklı olan size ihtiyacı var. Doğum yaptıktan sonra herkes ne kadar çabuk kilo verdiğimden, ne kadar harika göründüğümden bahsedip duruyordu. Yiyip yiyip kilo almayan o gıcık kadınlardan biri olan ben, hayatım boyunca hep çok zayıf bir bedene alışmış biri olarak, doğum sonrası kendimi dünyanın en şişman kadını gibi hissediyordum ama söylersem alay edecekler diye ağzımı bile açamıyordum. Dolapta beni bekleyen küçücük pantolonlarımı elime alıp, onları zamanında bir çocuğun giydiği fikrine kendimi alıştırmaya çalışıyordum. Eşimin “Karnın ne çabuk gitti” demesini bile, herhalde beni avutmaya çalışıyor diye algılıyordum. Kısacası ben de herkes gibiydim. Belki birçok kişiye göre harika görünüyordum, ama kendi alıştığım bedenime göre oldukça kötü olduğumu düşünüyordum. Birçok kadın gibi ben de kalan kilolarımı vermek istiyordum!

Ben buraya istediğiniz kadar hepinizin de bildiği gibi “Spor yapın, sağlıklı beslenin, tatlı yemeyin, kola içmeyin” tarzında formüller yazıyor olayım, bütün bu formüllerden çok daha önemli bir yardımcı var ise o da iyi bir psikolojiye sahip olmanız olacaktır. İyi bir psikoloji için öncelikle en zayıfından en kilolusuna kadar bilin ki herkes doğum kilolarını vermek istiyor. Her anne çatlak oluşmaması için formüller arıyor. Her anne sıkılaşmak istiyor. Kimimiz daha kısa sürede sonuç alıyoruz, kimimizin yolu biraz daha uzun oluyor ama inanın hepimiz o yoldan yürüyoruz.

Şimdi bu yazıyı okuyan birbirinden güzel bir annenin doğum kilolarına veda etme zamanı geldiyse eğer, “Ben bu kiloları nasıl verdim?” belki dinlemek istersiniz. Öncelikle vücudunuz zaten bir yenilenme ve toparlanma sürecine girdiği için biraz istekle bu fazla kilolarınızı kolayca verebilirsiniz. Mucizevi kremler ve formüller yerine, zaten bebeğinizi de emzirdiğiniz ve beslenmenize dikkat etmeniz gereken bir dönem olduğundan, size ilk ve en önemli önereceğim formül, yeterince hareket etmek olacak! Ben normal doğum yapmış olmamın verdiği rahatlıkla, doğumun ertesi günü çevremin şaşkın bakışları içerisinde yürüyüş yapmaya başlamıştım bile. Siz de öncelikle doktorunuza danışarak yürüyüşleri hayatınıza geçirmeye başlayabilirsiniz.

Gizem Zor
Seyahat, Yaşam ve Stil Günlüğü

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir