Psikoloji

Neden Psikoloğa Gitmeliyim?

Yazar:  | 

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere danışanlarımdan ve çevremdeki insanlardan sıklıkla duymuş olduğum bir soruya cevap vereceğim.

Ülkemizde ‘Psikolog ve Psikologun’ görevleri özellikle de televizyon, sosyal medya sayesinde daha fazla bilinir hale gelmiş durumdadır. Dijital ortamda ne kadar tanıtılmaya çalışılsa da doğru bilgilerin tam olarak verilmediğini belirtmek isterim. Bir çok etik hata ya da yöntem yanlış aktarılabiliyor. Durum böyle olunca da insanların aklına şu soru geliyor;

Neden Psikoloğa gitmeliyim?

Bu soruya verilebilecek çok sayıda cevap bulunmaktadır. Ben burada sizlere en önemli gördüğüm ve danışanlarımdan gözlemlemiş olduğum birkaç sebepten bahsedeceğim.

1- Kendinizi tanımak istiyorsanız Psikolojik destek almalısınız.

Bir sorun olmadan, kendinizi mutsuz, üzgün ya da olumsuz olarak nitelendireceğiniz bir duygu hissetmediğiniz zaman sadece kendiniz için destek alabilirsiniz. Kendi içsel yolculunuza çıkmak için kendinize bir şans tanıyabilirsiniz. Ruhunuzun derinliklerinde belki de sizin bile henüz farkında olmadığınız birçok şey var, onları keşfetme ve yönetebilme imkanına sahip olursunuz. Kendinizi tanıyor olabilirsiniz ama içsel yolculunuza doğru adım attığınızda aslında ne kadar kendinize yabancı olduğunuz gerçeği karşılaşacaksınız. Bu ilk karşılaşma çoğunlukla ürkütücü gelebiliyor, yolculukta ışıklar kesilebilir ama sonunda ışık olduğunu unutmayın.

2- Daha mutlu olmak istiyorsanız Psikolojik destek almalısınız.

‘Mutluluk’ kelimesi geniş anlamlar içerebiliyor, çok özel ve her birey için biricik bir kavramdır. Birinci maddede bahsetmiş olduğum içsel yolculukta asıl sizi bulduğunuz zaman, size neyin iyi geleceğini keşfetmiş olacaksınız. Seçimlerinizi de o doğrultuda gerçekleştireceksiniz. Bir başkasına ya da bir sebebe bağlı olmaksızın mutluluğa nasıl ulaşmanız gerektiğini bileceksiniz. Mutluluğu bulmak bir yol, bir öğreti, bir ders değil. Sizin içinizde olanı yakalayabilmenizle ilgili. Bir formülü yok, kuralları sizin oluşturacağınız, sizinle güzelleşecek bir kavram. Balık tutmak için oltanız var, kimseden yakalamasını beklemeden, adım atabilecek güce sahip olacaksınız.

3- İçinizde var olan enerjiyi ortaya çıkarmak istiyorsanız Psikolojik destek almalısınız.

Her bireyin içinde taşımış olduğu bir enerji vardır. Bu enerji bizlerin gücü, bizlerin hayata bağlayan etkenleri, bizlerin yeteneği, özelliği… Bu enerji sayesinde hayatımızdaki başarı ve başarısızlıkları oluştururuz. Şuan da pek de sevmediğiniz bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Bu sebeple hayattan zevk almıyor olabilirsiniz. Belki de sizin yapmak istediğiniz masa başında evraklar ile ilgilenmek değil de; doğa fotografları çeken bir fotografçı olmaktır. Kendinizi keşfettiniz zaman sizin için riskli ya da yapılması zor olan işlere girebilecek cesareti elde edeceksiniz. Bu sefer birileri için değil kendiniz için bir şeyler yapacaksınız.

Yaptığınız işlerden ne kadar keyif alırsanız o doğrultuda başarılı olursunuz, başarı beraberinde maddi faydalarda getirmektedir.

Kendi içsel yolculuğunuza çıkıp, kendinizi keşfetme zamanınız gelmiş olabilir. İlk adımı atabilirsiniz.

Uzman Psikolog Melike ADLI

İnstagram; psikologmelikeadli

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir