Psikoloji

Emdr ile Kötü Anılarınızı Silin

Yazar:  | 

Yaşamış olduğunuz sizi üzen olayların zihninizden silinmesini ve bir daha hiç aklınıza gelmemesini ister misiniz?

Bu kulağa hoş geliyor ama henüz maalesef zihni istenilen düzeyde temizleyebilen bir teknoloji gelişmiş durumda değil. Ama sizlere yine de iyi bir haberim var;

Yaşadığınız üzücü, travmatik anıların sizi sık sık ziyaret ederek aklınıza gelmemesini sağlayacak, olup olmadık şekilde gözünüzün önüne gelmemesini sağlayacak, rüyalarınızdan kabuslar ile sizi uyandırmayacak bir yöntem var.

Doğru duydunuz hafızanızı henüz silemiyoruz ama yaşadığınız olayların sizde oluşturduğu etkileri azaltabiliyor ve o anılarınızın zihninizde cansızlaşmasını, bir toz bulutu gibi görmenizi sağlayabiliyoruz.

Bunu yaparken de tamamen bilimsel yöntemler kullanıyor, herhangi alet vb şey ile müdahale etmiyor, etik değerlere dikkat ediyor, danışan-terapist gizliliğini önemsiyoruz.

Peki ne oluyor da bu travmatik anılar zihnimizde canlı iken birden bire toz bulutu haline gelebiliyor.

İnsan beyni uykunun REM evresinde gün içerisinde yaşanılan olayları işlenmektedir. Bu işlenme yapıldığı sürece günlük işlevlerde bir aksama yaşanmamaktadır. Yaşanılan üzücü, travmatik olayların ardından uykunun REM evresinde bu işlenlenme yapılamaz duruma geliyor. Beyin o anıları işleyemediği için kişi istemese de o anılar her zaman gözünün önüne gelmekte ve kişiyi rahatsız etmektedir.

EMDR Terapisi ile de bu işlenemeyen anıların işlenmesi sağlanır. Bu işlenmenin ardından kişinin aklına bu olumsuz anılar gelse dahi eskisi gibi yoğun duygular yaşamaz.

EMDR Terapisi sıklıkla travmatik yaşantılar için uygulansa da aşağıda belirtilen psikolojik rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır.

Yeme bozuklukları

Kaygı bozuklukları

Fobiler

Sınav kaygısı

Madde bağımlılığı

Uzun süren yas

Öfke ve stres kontrolü

Özgüven problemleri

Kişinin içinde bulunan potansiyelini ortaya çıkarma da

EMDR Terapisi seanslarında belirlenmiş olunan olaylar üzerinde çalışıldığı için daha hızlı sonuç alınmaktadır.

EMDR Terapisi ardından danışanların geri bildirimlerinden bazıları şu şekildedir.

Uzun zamandır yaşamakta olduğum sıkıntılar nasıl oldu da bir anda bitebildi.

Yaşadığım o üzücü olaylar gözümün önüne gelmiyor bazen zihnimde o anıları düşünerek aramaya çalışıyorum ama olmuyor, silinmiş gibi sınavlara girerken yaşadığım o kaygıdan eser yok, artık çok rahat ders çalışabiliyor ve bu sayede hak ettiğim notları alabiliyorum, kaygım buna engel olmuyor.

Olumsuz beni üzen olayları unutmadım her şey orada duruyor ama eskisi gibi beni zorlamıyor, üzmüyor sanki üzerin de perde var, net değil, bana yaklaşamıyor

(hiçbir ifade bir danışana ait değildir, danışanların yapmış olduğu geri bildirimlere benzer olarak kurgulanmıştır)

EMDR Terapisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz melikeadli@gmail.com adresinde iletişime geçebilirsiniz.

Hiçbir acı sonsuz değil neden sizin ki sonsuz olsun ki?

Uzman Psikolog MELİKE ADLI

Instagram: @psikologmelikeadli

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir