Psikoloji

Ebeveynlerde Otoriter Tutum Benimsemek Doğru mu?

Yazar:  | 

İyi haftalar sevgili okurlar, 

Otoriter ebeveyn tutumlarını benimseyen anne babalar, çocuklarının ilgiden ve şefkatten şımaracağını düşünür ve bu gibi davranışları sergilememeye özen gösterirler. Anne baba tarafından belirlenen kurallar eşliğinde çocuğun davranışları belirlenir. Otoriter ebeveyn tutumunda koyulan kurallar genelde katı ve aşılması zor kurallardır. Çocuk belirli sınırlar içerisinde yaşar ve anne babasının isteklerini yerine getirmeye uğraşır. Çocuk için anne baba sevgisi yaşamsal bir durumdur. Belirli koşullarda sevginin kazanılacağını düşünen çocuk bu kurallara itaat eder.  

Genellikle otoriter anne babaların kafasında çocuğu için çizdiği bir imaj vardır ve ellerinden geldiğince çocuklarını bu kalıbın içerisine sokmaya çalışırlar. Anne ve babanın çocuktan beklentisi mutlak başarı olduğu görülür. Yaş ve kapasiteleri düşünülmeksizin, çocuğun her alanda başarılı olması beklenir. Başarı gelmedikçe memnuniyetsizlik ve çocuğa karşı olumsuz yorumlar artar. Ebeveynlerce beklenilen başarı düzeyi, çocuğun kapasitesinin üstünde olsa bile bu durumu kabul etmezler. Ebeveynlerince sürekli eleştirilen bir çocuğun kendine güvenli olması oldukça zor bir durumdur. Sürekli eleştirilen ve beklenileni veremeyen çocukta zaten başarısızım, beceremiyorum düşüncesi oluşur.  

Çocuğun kendi kararları almasını desteklemek, onun ileride özgür ve kendi kendine karar veren bir birey haline gelmesini destekler. Otoriter tutum benimseyen ebeveynlerin çocuklarında ise kendine güven gelişmediği için yetişkinlik hayatında da kural koyucu bir otorite arayışına girerler. Kendi başına karar vermek ve bunu uygulamak konusunda tereddüt yaşarlar çünkü çocukluğundan beri alışkın olduğu bir düzen vardır. Bu düzen konulan kural uygulandığında ödüllendirici, başarısız olduğunda ise cezalandırıcı bir sistem olabilir. Dominant ve kural koyucu anne babayla yaşayan çocukların yetişkinlik hayatında da kendini domine eden ilişkileri tercih etmesi yüksek ihtimaldir.  

mail: ilginsrn@hotmail.com

instagram: psikologilginsirin

 

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir