Psikoloji

Büyük mutlulukların küçük sırları

Yazar:  | 

Son zamanlarda pek bunalmış görüyorum seni. Hava sıcaklığı, bir de üstüne hayat yoğunluğu seni de etkisi altına almış sanki? Haklı mıyım?

Haklıysam dinle bakalım…

“Mutlu olmak” adına birkaç tavsiyem var sana güzel dostum.

İlk olarak hayat adına ne yaparsan yap; aşkta, arkadaşlıkta, ailende, sosyal hayatında sakın bir beklenti içine girme! Çünkü beklenti, cebinde taşır hayal kırıklıklarını… İnsanlardan sevgi bekleme, davet bekleme, minnet bekleme, “Ooo, ben ona neler yaptım, şimdi sıra onda!” deme.

Mümkün değil ki herkes bir “sen” olsun. Bırak!

Herkes kalbinin ekmeğini yer. Hem biliyor musun, karşılık beklemeden bir şeyler yaptığında daha anlamlı ve daha özel oluyor yaptıkların…

İçin mi sıkılıyor, daralıyor musun? Al eline kalemi kağıdı yaz yazabildiğince… Öyle süslü, havalı kelimelere de gerek yok. Sonuçta kimse senden bir kitap yazmanı beklemiyor. Kimseye yazdıklarını okutmak, anlatmak zorunda da değilsin. Sen rahatla! Var mı daha güzeli… Yazının en sonunda “Oh be, ne de iyi geldi yazmak” diyeceksin, ciddiyim.

Ve hayatın en en önemli kuralı…

Sev. Tüm kusurlarına rağmen sev kendini. İlk önce kendini sev. Sen kendini sevmezsen, kimse seni sevmez. Kimse sana değer vermez. İlk önce sen değerli olduğunu hissedeceksin. İlk önce sen güleceksin ki insanlara sevmeyi, sevilmeyi, gülmeyi öğretebilesin.

Dur şimdi! Hiç birşey düşünme. Bir sakin ol. Kendine odaklan. Geç kalmışlıklarını, keşkelerini, hayal kırıklıklarını, her ne yaşadıysan hepsini bir kenara bırak! Şimdi sen varsın. İnsanın tercihleri hayatını belirler.

Artık mutsuzluğa kapılıp, endişe duymaktan vazgeç!

Bir dur, bir silkelen… Güzel günlerin olacak dostum.

Sen inanırsan, sen istersen olacak. Gülmeyi seçtiğin güzel günlere… Ve şimdi; kendine şunları söyle; “Ben her geçen gün büyüyorum. İyiliklerimle, kötülüklerimle, hatalarımla, kusurlarımla… Büyüyorum, hem de hayatın en ağır darbelerine rağmen… Ve şimdi gülümsüyorum. Herkese, her şeye inat en güzel kahkahalarımı atıyorum. İnsanlardan beklentilerimi düşük, umudu kendimde yüksek tutuyorum. “

Tüm güzellikler, tüm güzel yüreklilere rast gelsin.

Biliyorum; her şey çok güzel olacak.

Sevgiyle,
Tuba Dadaşoğlu
Psikolog

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir