Psikoloji

Beden Dismorfobik Bozukluk

Yazar:  | 

Günümüzde görsellik kavramının öneminin ne kadar arttığı düşünülürse, beden algısıyla ilgili endişenin de onunla birlikte artmasına şaşırmamalıyız. Gelişen medya ve sosyal medyayla birlikte, o dönemin “ideal” görüntüsüne kavuşma isteğini neredeyse her insanda gözlemler olduk. Beden Dismorfik Bozukluk bu durumdan daha farklı ve ciddi bir durumdur.
Beden dismorfik bozukluk, küçük bir beden kusurunu aşırı ölçülerde değerlendirme veya olmayan bir beden kusuru ile uğraşması durumudur. Beden dismorfik bozukluk yeni bir hastalık olmamakla birlikte görülme sıklığı da azımsanamayacak kadar çoktur. Yapılan araştırmalar vücutla ilgili endişelerin genellikle burun, gözler, dudak, saçlar bölgelerinde yoğunlaştığını göstermektedir. Hastalığın ilk belirtilerinin ergenlik döneminde kendisini göstermesi olası bir durumdur. Her insanın yaşadığı ergenlik dönemindeki değişimleri beden dismorfik bozukluğa sahip olan insanlar abartılı bir şekilde algılar. Bu durumda hastalar saçlarına, aknelerine, ten solukluğunu, kızarıklık veya şişlikleri, yüzde simetri bozukluğu olup olmadığına olağandan fazla dikkat ederler. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise gerçek olmayan beden biçimsizliğine ilişkin aşırı düşünce durumudur. Görünümle ilgili endişelerle ilgili olan beden dismorfik bozukluk bazen de bedensel bir işlevle ilgili endişelerden kaynaklanabilir. Bu duruma örnek olarak terleme ve sonucunda oluşan kokularla ilgili aşırı kaygı durumu gösterilebilir.

Bedenle ilgili oluşan olumsuz düşünceler, sosyal hayata da yansıması söz konusu olabilir.

Sosyal medyada gördüğü kişilerle veya arkadaşlarıyla kendini kıyaslama, kusurundan dolayı resim çektirmeyi reddetme, kusurunu gizlemek için abartılı giyinmek, makyaj yapmak, bakım ürünlerine olan ilginin artışı, farz edilen kusura ilişkin aşırı bir araştırma ihtiyacı gibi durumlar sosyal ortamlardan kaçınmaya sebep olabilir. Bu kusurların başkalarınca da görülmesi düşüncesi kişiyi, dışarı çıkmak istememe, iş kaybı, arkadaş kaybı gibi sonuçlara götürebilir. Yapılan araştırmalar beden dismorfik bozukluğun depresyonla bağlantılı olabileceğine işaret etmektedir. Bu durumu genel geçer bir süreç olarak görmemeli, eğer siz veya yakınlarınız bu tür belirtiler gösteriyorsa bir uzmana başvurmalısınız.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir