Psikoloji

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yazar:  | 

Kendinizi çoğu zaman gergin, huzursuz, ne yapacağınızı bilemez, sebebini bilmediğiniz bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz.

Anksiyete, insanların hayatta kalabilmeleri için vücudun koruma olarak oluşturduğu savunma mekanizmasıdır. Tehlike anında vücudun kendini korumaya geçebilmesi için bir takım sinyaller gönderir. Bu sinyaller; kalp atışını hızlandırmak, hızlı soluk alıp verme gibi bedensel faktörler içerebilir.

Bu vücudun kendini koruma olarak oluşturduğu belirtiler bazı bireylerde tehlike olmadığı zaman dahi görülmeye başlamaktadır. Bu belirtilerin sıklığı arttığında, birey günlük hayatında yapması gereken görev ve sorumlulukları yapmakta zorluk çekiyorsa ‘anksiyete bozukluğundan’ söz edilebilir.

     Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

  • Sebebi bilinmeyen ve engellenemeyen gerginlik, huzursuzluk hissi
  • Sizin için üzücü olduğunuz durumlara yoğunlaşmak, zihnin o konular ile meşgul olması
  • Dikkat dağınıklığı, odaklanmada güçlük çekmek
  • Hızlı nefes alıp vermek
  • Bedensel olarak ağrı yaşamak (özellikle sırt, boyun, bacak ağrıları)
  • Sosyal ortamlarda konuşmakta, fikirlerini ortaya ifade etmekten kaçınma
  • Çabuk yorulma
  • Terleme, el ve ayaklarda titreme
  • Uykuya dalmakta güçlük çekmek

Bu ve benzeri şikayetleri yaşayan bireyler bu sıkıntıları engellemek için zihinsel olarak yoğun bir caba sarf ederler ancak; yaşadıkları bu sıkıntıları gideremezler.

Anksiyete bozukluğu Psikolojik problemlerin büyük bir kısmında da görülen çocukluk çağı travmaları ile ilişkilidir. Çocukluk çağında yaşanılan yoğun korku ve kaygının etkileri yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilmektedir. Bireyin çocukken olumsuz bir durum yaşamamış ancak ebevynlerinden etkilenmiş olabilirler. Anne-babaların; baskıcı, çocuklarının kendi başlarına hareket etmesini istemeyen, aşırı kontrolcü, her şeyin mükemmel olma beklentisin içerisinde olma davranışları gibi tutumlar sergilemeleri çocukların kaygılı olmasına sebep olabilir. Buna ek olarak anne-babaların bir şeylerden aşırı kokuyor, kaygılanıyor olmaları ve bu davranışlarını çocuklarını görüyor olması bu sorunun çocuklar üzerinde de gözlem yoluyla öğrenilerek anksiyeteye sebep olabilir.

Yukarıda bahsedilmiş olunan sıkıntıların büyük bir kısmı bireyde 6 aydan fazla bir süre bulunuyor, bu sıkıntıları günlük hayatlarınızı etkileyecek düzeyde yaşıyorsanız bir uzman desteği almanız önerilmektedir.

Yaşanılan bu sıkıntıların sebebinin saptanarak bu sebebin iyileştirilmesi için psikolojik destek alınması gerekmektedir.

Uzman Psikolog Melike ADLI

Instagram: @psikologmelikeadli

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir