Genel Sağlık

Tüp Bebekte Yeni Gelişme!

Yazar:  | 

Embriyonun enerji stres seviyesi embriyonun tutunmasını etkiliyor mu?
MitoScore embriyonun enerji stres seviyesini belirleyen bir yöntemdir. Bu yöntem, PGS uygulanan embriyolardan implantasyon (tutunma) olasılığı en yüksek olan embriyo seçimini sağlar. PGS ile kromozomları genetik olarak incelen embriyonun aynı zamanda mitokondri DNA kopya sayısına bakılarak enerji stres düzeyi belirlenir.  Mitokondri DNA kopya sayısı embriyonun enerji düzeyi için direkt bir belirteç değildir, aksine embriyonun enerji stresinin belirtecidir.

Mitokondri ve mitokondri DNA’sı neden önemlidir?
Mitokondriler hücrelerin enerji ihtiyacını sağlayan hücre içindeki yapılardır. Mitokondrilerin genlerinin çoğu hücre çekirdeğinde yer alsa da kendine has DNA’sı mevcuttur.

Mitokodri DNA miktarı embriyonun hücre içi enerji stresi için belirleyicidir. Embriyoda mitokondri DNA’sının miktarı arttıkça embriyonun enerji seviyesi azalmakta ve embriyonun implantasyon (tutunma) olasılığı azalmaktadır.

1) MitoScore yöntemi ile genetik olarak kromozom sayıları normal (öploid) embriyolardan implantasyon (tutunma) olasılığı yüksek olan embriyonu seçilmesi sağlanır.

2) Bu yöntem PGS yapılarak normal olarak belirlenmiş embriyoların morfolojik (yapısal) olarak değerlendirmesine ilave bir yöntem olarak düşünebilir.

3) Bu yöntem 3. veya 5. gün embriyolarına uygulanabilir.

4) MitoScore için ektra olarak embriyodan hücre almaya gerek yoktur, PGS işlemi için alınan hücreler kullanılır.

MitoScore yöntemi ile hedeflenenler?
1) Tüp bebekte implantasyon (tutunma) ve gebelik oranlarında artış,
2) Çoğul gebeliği azaltma,
3) Morfolojik (yapısal) değerlendirmeye ilave olarak embriyonun sağlığı hakkında bilgi.

MitoScore yöntemi ile sadece mitokondri DNA seviyesi tespit edilir. Bu test genetik geçişli mitokondrial hastalıklar konusunda bilgi vermez.

Yüksek MitoScore değerlerine sahip embriyolar düşük implantasyon (tutunma) olasılığına sahiptir, fakat bu embriyoların hiç tutunmayacağı anlamına gelmez. Bu embriyoların yapısal değerlendirilmesine ilave bir yöntemdir.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir