Genel Sağlık

“Neden Hamile Kalamıyorum?” Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Yanıtlıyor

Yazar:  | 

Gebe kalmayı zorlaştıran birçok etken mevcut. Bu etkenlerin arasında; düzensiz adet görme veya aşırı görme, zayıflık, kalp damar sisteminde sorunlar ya da lupus adı verilen sistemik kollajen doku hastalıkları sayılabilir. Erken teşhis ise gebe kalmak için oldukça önemlidir.

Şayet hormonal düzensizlikler söz konusu ise, bu sorunun düzene sokulması için çeşitli medikal ilaç tedavilerine başvurmak gerekiyor.

Ne kadar süre hamile kalınamazsa doktora başvurulmalı?

Çiftlerin 12 ay boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik sağlanamıyor ise, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Sağlıklı bir çiftin, her ay gebe kalma şansı yüzde 25’tir. Bu oran göz önüne alındığında çiftlerin 8-9 aylık bir süreç içerisinde gebelik sağlayabilmesi beklenir.

12 aydan uzun süren gebe kalamama durumu ise mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. 35 yaşın üzerindeki çiftler ise 6 ay boyunca doğal yollardan gebelik sağlamaya çalışmalı ve daha sonra uzmana başvurmalıdır. Yaş ilerledikçe gebe kalma şansı azalmaktadır. Bu sebeple de zaman kaybetmemek gerekiyor.

Psikolojik nedenler hamile kalmayı zorlaştırır mı?
Yoğun stres yaşamak gebe kalmayı zorlaştıran en önemli etkenlerdendir. Kürtaj olduktan sonra da gebe kalamamanın genellikle sebebi budur. Yoğun stres, yumurtlama fonksiyon bozukluğu yaratabiliyor. Bunun dışında ağır stresin tüplerde geçici spazma yol açtığı ve buna bağlı sebeplerin yaşanabilmesi de söz konusudur. Bununla beraber stresle başa çıkabilmek için kullanılan anti depresanlar da cinsel açıdan isteksizliğe yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık sorunu meydana gelebilir.

Önceden düşük yapmış kadınlar daha mı zor hamile kalır?
Düşük öyküsü olan kadınlar gebe kalmakta herhangi bir zorluk yaşamazlar. Şayet düşük yapma sebebi herhangi bir hastalık dolayısıylaysa yeni gebelikte de düşük yapma riski mevcuttur.

Kürtaj olan kişiler tekrar hamile kalabilir mi?
Kürtaj, oldukça titizlik ve deneyim isteyen bir işlemdir. Kürtaj uygulamasının usulsüz yapılması ise rahim içinde çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sebeple de kısırlık meydana gelebilir. Ancak başarılı gerçekleştirilmiş kürtaj işleminden sonra gebe kalma konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Sık sık kürtaj olmak da kısırlık riskini artıran bir faktördür. Bu sebeple mutlaka doğum kontrol yöntemleri kullanılmalı ve istenmeyen gebelikler sağlıklı bir şekilde engellenmelidir. Aksi halde kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Usulsüz ya da yanlış uygulanan kürtaj uygulamalarında uzun vadede sorunlar ortaya çıkabilir.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir