Sağlık

Dolgu mu botoks mu?

Yazar:  | 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tercan yazılarıyla Kendime İyi Bakıyorum’da…

Estetik @ istanbul

Dolgu mu botoks mu?

Botoks ve dolgu uygulamaları genellikle estetik ve tedavi amaçlı doktor ofislerinde yapılabilecek uygulamalardır. Yalnızca Amerika’da yılda 10 milyona yakın botoks ve dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Botoks bakterilerden elde edilen ve kasların çalışmasını geçici olarak bloke eden bir ilaçtır. Botoks mimik kaslarının neden olduğu ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Dolgu ise derin kırışıklıklarda yada zamanla incelen deride ortaya çıkan kırışıklıkların düzeltilmesinde kullanılır. Dolgu gerektiren kırışıklıklar genellikle yanak ve ağız çevresindedir.

Botoks nedir?

Botoks bakterilerden (Clostridium Botulinum) elde edilen bir toksindir. Fazla miktarda kullanılırsa hastalık belirtileri ortaya çıkar ancak kozmetik amaçlı kullanımda dozları oldukça düşüktür. Botoks enjekte edildiği yerde sinirden kasa giden sinyalleri engeller. Sinyal engellendiğinde geçici olarak kas hareket edemez yada hareketleri kısıtlanır. Botoks aslında botilinum toksindir ve ticari marka olarak Botox, Dysport ve Xeomin olarak satılmaktadır.

Botoks ne işe yarar?

Botoks sadece kas hareketleri olan bölgede etkili olur. Bu duruma dinamik kırışıklık denir yada mimik hareketleri de denebilir. Dinamik kırışıklıklar yüzün üst kısmında daha çok bulunur. Bu bölgeler kaş arası, alındaki yatay çizgiler ve göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıklarıdır. Botoks sadece ince kırışıklıklarda etkili olur. Yüzdeki sarkma yada derinin yağ tabakasının kaybı ile olan hacim eksikliğine bağlı oluşan kırışıklıklarda etkili olamaz. Bu tip kırışıklıklar statik kırışıklıklar olup boyun, gıdı, burun yanak hattı bölgesindeki kırışıklıklardır. Botoksun etkisi devamlı olmayıp geçicidir. Genellikle botoksun etkisi 3-4 ayda geçmeye başlar. İdeal olarak 6 ayda bir botoks uygulaması uygun olacaktır. Üst üste fazla miktarda botoks uygulanması botoksun etkinliğini azaltıp kaslarda incelmelere neden olacaktır.

Botoksun yan etkileri nelerdir?

Nadir görülse de muhtemel yan etkiler;

 • Göz kapaklarında düşme
 • Döküntü, kaşıntı, kızarıklık
 • Morarma, şişme
 • İlk defa yaptıranlarda baş ağrısı olabilir ancak migren tedavisinde de botoks kullanılır
 • Ağızda kuruma, nezle benzeri belirtiler, bulantı olabilir. Ancak bunlar oldukça nadir görülürler.

Bazı kişilerde toksinler vücut tarafından hızla yok edilir ve botoks istenilen etkiyi gösteremez. Bu durum % 1 oranında görülür. Uygulamadan sonra botoks yapılan yerlere masaj yapılmamalı baskı uygulamamalıdır çünkü bu işlemler botoksun dağılmasına neden olabilir.

Dolgu & Botoks

Dolgu maddeleri nedir?

Deri altına enjekte edilen belirli bir süre yada devamlı olarak orada derideki derin kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılan maddelerdir.

Genel olarak kullanılan dolgu maddeleri;

 • Hyaluronik asid : Hyaluronik asid normalde deride ve diğer dokularda da bulunan bir maddedir.
 • Kalsiyum hidroksiapatit : Kemiklerde de bulunan mineral yapıda bir dolgu maddesidir.
 • Daha az olarak kullanılan Polialkilimid (transparan jel şeklinde), Polilaktik asid, Polimetil-metakrilat (kısmen kalıcı) diğer dolgu maddeleridir.

Bazı dolgu maddeleri 6 ay kadar kalıcılığa sahipken bazıları 2 yıl ve daha fazla kalıcıdırlar. Kalıcılıkları içerdikleri çapraz bağlar ve üretim metotları ile yakından ilgilidir. Kalıcı dolgu maddelerinde komplikasyon oranları armaktadır.

Dolgu maddeleri hangi durumlarda uygulanır?

 • Zamanla incelen dudakların yeniden dolgunlaştırılması
 • Yüzdeki yağ doku kaybı olan bölgelerin dolgunlaştırılması
 • Yer çekimi etkisi ile göz altı bölgesinde oluşan çukurlaşmaların düzeltilmesi
 • Daha önce geçirilmiş ve çukurlaşmış ameliyat bölgelerinin düzeltilmesi
 • Kısmen göz altı morlukların azaltılması

Dolgu uygulamalarındaki risk faktörleri nelerdir?

Genellikle güvenli olmakla birlikte bazı riskleri de içerirler:

 • Deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı
 • Morarma, şişlik
 • Bazen asimetri gelişmesi, deri altında mimik hareketlerine bağlı dolgu maddesinin küçük toplanmalar oluşturması
 • Nadiren enfeksiyon
 • Dolgu maddelerinin dışarıdan hissedilebilmesi
 • Nadir de olsa dolgu maddesinin kana karışarak göz damarlarını tıkaması ve görme sorunları oluşması ( bu acil bir durum oluşturur ve etkin müdahale gerektirir)
 • Nadir olarak derinin canlılığını yitirmesi

Sonuç olarak botoks kas hareketlerini zayıflatarak o bölgedeki cilt kırışıklıklarını ortadan kaldırır yada azaltırken dolgu maddeleri derin kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılır. Bazen birlikte kullanılmaları da gerekir. Özellikle alın ve kaş arasında derin kırışıklıklar oluşmuş ise yalnızca botoks uygulayarak düzeltilemez. Botoks uygulandıktan tercihen 2-3 hafta sonra yeniden değerlendirme yapılır, kırışıklık devam ediyor ise dolgu ile kırışıklık ortadan kaldırılır.

Dolgu maddesi seçimi önemlidir. Yüzde farklı bölgelere farklı dolgu maddeleri uygulanmalıdır. Dudak ve göz çevresi gibi bölgelere daha yumuşak dolgu maddesi uygulanırken, derin kırışıklık olan bölgelerde daha yoğun ve uzun süre kalıcı dolgu maddesi uygulanmalıdır. Kısa sürede kaybolan dolgu maddeleri deride yeteri kadar kolajen oluşumuna neden olmazlar ancak uzun süreli ve iyi seçilmiş dolgu maddeleri yeni kolajen oluşumunu sağlarlar. Her ne kadar botoks ve dolgu uygulamalarında riskler düşük ise de muhtemel riskleri hekiminizin bilmesi ve gerekli müdahaleyi yapabilmesi önemlidir.

Botoks ve dolgu uygulamaları hamilelik dönemlerinde uygulanmazlar. Emzirme döneminde de botoks uygulanmaması uygun olacaktır.

Botoks ve dolgu uygulamalarında doğallığı bozmadan, kas hareketlerine az da olsa izin verecek derecede uygulama yapılması önemlidir. Botoks cilt kırışıklıkları başladığında uygulanır ise kırışıklıklar derinleşmez ve daha fazla fayda sağlanır.

Şurası unutulmamalıdır ki botoks ve dolgu uygulamaları cildin gençleşmesini sağlamaz, genetik olarak cilt yaşlanmaya devam eder. Botoks ve dolgu genç görünmeyi sağlarken, oluşması kaçınılmaz olan kırışıkların daha ileri yaşlarda ortaya çıkmasını sağlar.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tercan

Estetik @ istanbul

Whats App: https://web.whatsapp.com/  +90 538 549 50 67

E-posta: estetikinfo@gmail.com

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir