Alternatif Tıp

Mucize Bitki Lavantanın Sağlığa Faydaları

Yazar:  | 

Lavanta, ferah ve temiz kokusu sayesinde evlerimizden eksik olmuyor. Çok uzun yıllardır temizlik malzemelerinden kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılan lavanta, güzel kokusunun yanı sıra birçok yardımcı tedavi yönteminde de etkili. İşte, lavantanın kullanıldığı tedavi yöntemlerinden bazıları…

Ağrıları azaltmada etkili
Özellikle kas ağrıları, romatizma, burkulma, sırt ağrısı gibi durumlarda lavanta yağını dışarıdan uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Lavanta yağıyla yapılan masaj, eklem ağrılarının tedavisinde de kullanılıyor.

Sindirime yardımcı
Lavanta yağı, ince bağırsaktaki besin hareketliliğini artırarak sindirime katkı sağlıyor. Mide özsuyu ve safra üretimini canlandırıyor; böylelikle hazımsızlık problemi tedavisi, karın ağrısı, kolik, mide gazı, kusma ve ishal tedavisine yardımcı oluyor. Lavanta  çay olarak tüketildiği gibi tomurcuklarını yemeğinize ekleyebilirsiniz. Lavanta çayı için; bir bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta ilave edebilirsiniz.

Stresle başa çıkamıyorsanız!
Çağımızda birçok hastalığın ana sebebi olarak görülen stresle, lavanta sayesinde başa çıkabilirsiniz. Küçük bir saksıda yetiştirdiğiniz lavantayı avuçlarınıza alıp kokladığınızda sizi rahatlattığını ve stres seviyenizin azaldığını fark edeceksiniz. Çantanıza ufak bir şişe lavanta kolonyası atarak, gün içinde zorlandığınız bir anda kokusunu içinize çekebilirsiniz. Sakinleştirici etkisi olan lavanta, depresyon tedavisine yardımcı olarak da kullanılıyor.

Sinek kovucu yerine lavanta yağı
Özellikle yaz aylarında vücudumuza baştan aşağı sprey sıkarak sivrisineklerle mücadeleye giriyoruz. Sinek kovucu sprey yerine lavanta yağı kullanabilirsiniz. Günlük uyguladığınız vücut kreminizin içine lavanta yağını eklemeniz yeterli olacaktır. Lavanta kokusu sivrisinekleri, ufak sinekleri ve güveleri kaçırır. Dahası, haşereler tarafından ısırıldığınızda, lavanta yağı sayesinde kaşıntıyı da azaltabilirsiniz.

Akne problemine çözüm
Akne probleminiz varsa aknelerinizin üzerilerine lavanta yağı uygulayabilirsiniz. Dermatologların ve aromaterapistlerin akne tedavisinde sıklıkla tavsiye ettiği lavanta yağı, aknenin iyileşme sürecinde cildinizde bırakacağı lekeleri de engelliyor.

Uyku düzeninizi lavantayla geri kazanın
Mevsim geçişlerinde uyku düzenimiz bozuluyor. Kaliteli bir gece uykusu uyumadığımızda, gün içinde performansımız olumsuz yönde etkileniyor. Güzel bir gece uykusu için de lavanta yağından yararlanabilirsiniz. Lavanta yağı, uykusuzluk (insomnia) için alternatif bir tedavi olarak uygulanır. Bahar sizin de uyku düzeninizi bozduysa, lavanta keselerini yastığınızın altına koyabilir ya da lavanta yağı ile yapacağınız spreyi yastığınızın çevresine sıkabilirsiniz. Yarım çay bardağı suya bir iki damla kadar lavanta yağı damlatın ve spreyli bir şişeye doldurun. İşte başucu spreyiniz hazır!

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir