Alternatif Tıp

Ham Bal Mideyi Nasıl Koruyor?

Yazar:  | 

Ramazan’ın gelmesiyle, uzun süreli açlık ve susuzluktan kaynaklanan mide şikayetleri artıyor. Sindirim sistemini düzenleme özelliğine sahip olan ham bal, açlık sebebiyle artan mide asidini nötralize ederek, mideyi rahatlatıyor. Uzmanlar, ham balın, kana hızlı bir şekilde karışması sebebiyle, orucunuzu bir bardak ılık suya katacağınız bir tatlı kaşığı bal ile açmanızı öneriyor.

Sindirim sistemini rahatlatan gıdaların başında yer alan ham bal, mide şişkinliğini önleyerek, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlıyor. Öte yandan ham bal, içerdiği vitamin ve minerallerle, karaciğerden toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor. Ham balın, oruç açılırken su ile karıştırılarak içilmesinin yanı sıra iftar sofralarının vazgeçilmezi olan tatlıya alternatif olarak da tüketilmesi öneriliyor.

Mideyi kronik rahatsızlıklara karşı koruyor
Ham balın uzun süreli açlıktan kaynaklanan mide şikayetlerinin önlenmesine yardımcı olduğunu belirten Honeyci Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Burun Güler, “Ramazan boyunca uzun süreli açlık mide şikayetlerinin artmasına yol açıyor. Bu şikayetlere doğal çözüm olarak işlenmemiş ham balı alternatif olarak önerebiliriz. Balın antibakteriyel, antioksidan, prebiyotik etkilerinin yara iyileşmesini hızlandırdığı, mide sorunlarına karşı kullanıldığı ve özellikle antimikrobiyel etkisinin akut ve kronik mide lezyonlarını karşı mideyi koruduğu ispatlanmıştır. Bu özelliklerden dolayı orucumuzu 1 tatlı kaşığı ham bal ile açabilirsiniz” tavsiyesinde bulunuyor.

Orucunuzu ballı su ile açabilirsiniz
Uzun süreli açlığın midedeki asidi artırdığını söyleyen Güler, “Boş mideye alınan ham bal, mide asidini nötralize ederek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca hızla kana karıştığı için tokluk uyarısı da beyne daha hızla iletilecektir. Ayrıca orucunuzu açarken 1 bardak ılık suya katacağımız 1 tatlı kaşığı bal bağırsaklarımızın daha iyi çalışmasını sağlayarak, Ramazan’da görülen kabızlığı da gidermenize yardımcı olacaktır” diyor.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir