Alternatif Tıp

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Yöntemler

Yazar:  | 

Baş ağrısını hayatımız boyunca çeşitli sebeplerle yaşayabiliyoruz. Yaşam tarzımıza da bağlı olarak birçok sebep baş ağrısına yol açabiliyor. Stres her tür rahatsızlıkta olduğu gibi baş ağrısının da en önemli etkeni… Peki, çoğu zaman günümüzün kabusu olan baş ağrısından kurtulmak için ne yapmak lazım?

Haber: İrem Tunçer Gürbüz

Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmak geri dönüşü olmayan zararlara yola açabiliyor. Bu yüzden kronik bir durumda doktora görünmekte fayda var. Ancak alternatif tıp yöntemlerine, doğanın bize armağanı olan bitkilere başvurmak da baş ağrısıyla yollarınızı ayırmanızı sağlayacaktır.

İşte, kolayca uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

Papatya çayı: Anavatanı ülkemiz olan papatya, birçok rahatsızlıkta işe yarıyor. Rahatlatıcı etkisi özellikle stres ve yorgunluğa bağlı baş ağrılarının giderilmesine yardımcı oluyor.

Sarı kantoron çayı: Ekme biçme gibi yöntemlere, uğraşıya gerek olmayan dünyanın hemen hemen her yerinde yetişen bu bitki oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip… Öyle ki günümüzde birçok antidepresan içinde de yer alıyor. Özellikle depresyon dönemlerinde gerginliğe ve strese bağlı yaşanan baş ağrılarına karşı oldukça etkili.

Nane çayı: Genellikle temmuz ve ağustos aylarında çiçek açan, soğuğa dayanıklı olduğu için yine birçok bölgede yetiştirilebilen nane günümüzde kozmetik ürünler, şekerler, ilaç gibi alanlarda kullanılıyor. Özellikle uykusuzluk ve gerginliğe bağlı baş ağrılarında nane çayı tüketebilirsiniz.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir