Röportaj

İş Adamlarına Ders Veren Çocuk

Yazar:  | 

İş Adamlarına Ders Veren Çocuk  

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları; 

İş hayatı bütün lise ve üniversitelerden daha zor bir okuldur.” demiş Thomas Edison. Kariyerimizi yönlendirirken doğru hamleler yapmak önemli. Bu noktada İK alanında çalışan profesyonellere çok önemli işler düşüyor. Yakın zamanda katıldığım kurumsal bir eğitimde eğitmen olarak tanıştığım, 27 yaşında, son derece enerjik, eğitimlerinde klasik yaklaşımlara yeni bir soluk getiren, kendinden yaşça büyük insanlara eğitimler veren bir profesyonel ile tanıştım. Bu röportajımda, gencecik yaşına rağmen İK alanında kariyer yapmış, Üniversitede ders veren, büyük firmalara danışmanlık yapan, kendinden oldukça büyük yöneticilere eğitim ve seminerler veren Öğr. Gör. Mesut Öztırak ile eğitim hayatı ve kariyer serüveni üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öyleyse buyurun röportaja geçelim. 

Sizi biraz daha yakından tanıyabilmemiz için çok kısa özgeçmişinizle başlayalım isterseniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Çocukluğunuzda hayal ettiğiniz meslek neydi? Ailenizin bu tercihte ne kadar etkisi oldu? Sizi etkileyen birisi ya da bir olay oldu mu?  

İstanbul Bakırköy doğumluyum, çocukluğum ailemle birlikte burada geçti, mutlu bir çocukluk geçirdim, her zaman yeni şeyler keşfetmeye ve öğrenmeye meraklıydım hiçbir zaman monoton bir hayat yaşamadım hep bir koşturmaca içerisindeydim, çocukken kurslara giderdim bu lisede de devam etti, üniversitede de. İlkokulda sınıf öğretmenim Sibel İmlük Özkan vardı onun eğitimciliğini çok beğenirdim, ben de onun gibi öğretmen olma hayali kurardım bana rol model olmuştur diyebilirim. 

Eğitiminizden bahseder misiniz? Bu alanda çalışmaya nasıl başladınız?  

İşletme lisans, İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans mezunuyum, şu an İşletme alanında doktorama devam ediyorum. Üniversite hayatım biter bitmez İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde işe başladım burada eğitim sektörünü tanıma fırsatı elde ettim ve aslında bu işin tam bana göre olduğuna kanaat getirdim. Eğitimim, insan kaynaklarının bir alt dalı olduğundan İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim ve Kariyer Yönetimi konusunda derinleştim.  Kariyer Planlama, CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri, Kişisel Marka Yönetimi, Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları gibi eğitimler ve aynı zamanda Yönetim ve Organizasyon, Liderlik, İşletme Bilimine Giriş, İş Etiği derslerini veriyorum. 

Meslek ve okul seçiminizde etkisi olan şeyler nelerdi? Okul yaşamınızda ne tür etkinliklere katılıyordunuz? 

Okul yaşamım boyunca kendi üniversitemde gerçekleştirilen neredeyse her etkinliğe katılıyordum alanımda ilgili olsun veya olmasın. Kişisel gelişim de benim için çok önemliydi. Etkili ve güzel konuşma, beden dili, karar verme ve problem çözme, insan kaynakları uzmanlığı gibi eğitimlere henüz öğrenci iken katıldım. Üniversitemizin kulüplerine üyeydim ve aynı zamanda farklı üniversitelerin etkinliklerini, seminer programlarını da takip edip katılıyordum, çok sosyal bir öğrenciydim diyebilirim neticede herkesten bir şeyler öğreniyorsun. 

Üniversite hayatınız boyunca hedefleriniz belli miydi, yoksa mezuniyet sonrası iş hayatına bakışınız ve hedefleriniz değişti mi? 

Lisans birinci sınıfta iken bile hep kürsüde olmayı, akademisyenliği hayal ediyordum, insanlara fayda sağlamak istiyordum. Okulum biter bitmez kendi üniversitemin sürekli eğitim merkezinde eğitim danışmanı olarak işe başladım, çok kısa sürede eğitim uzmanı ve yetkili unvanlarına sahip oldum. Şanslıydım, çünkü planladığım eğitimlere kendim de katılabiliyor kendimi geliştirebiliyordum.  

Mesut Öztırak

Bu işten önce farklı ya da başka işlerde çalıştınız mı?  

Şu an İstanbul Esenyurt Üniversitesi Kariyer Geliştirme Ofisi Yöneticisiyim, aynı zamanda Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlisiyim. Öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde çalıştım. Aynı  bir başka hayalim olan danışmanlık alanına da el attım. Pek çok iş insanına eğitimler ve seminerler veriyorum. Büyük şirketlere İK alanında danışmanlık hizmetleri veriyorum.  

Bu genç yaşınızda çok büyük bir başarı. Bu başarı için çok fedakârlık yaptığınıza eminim. Sosyal hayatınızda nasıl birisiniz? 

Sosyal hayatımda son derece aktif bir insanımdır. İs hayatimdan ziyade daha eğlenceli, gezmeyi ve eğlenmeyi seven bir insanım. Yakın arkadaşlarımla vakit geçirmeyi ve film izlemeyi, tiyatro ve konsere gidermeyi severim. Kültürel olarak gelişim için sanatsal faaliyetlere çok önem veririm. 

Sosyal hayatımda son derece aktif bir insanım eğlenceli, gezmeyi ve eğlenmeyi seven bir insanım. Yakın arkadaşlarımla vakit geçirmeyi ve film izlemeyi, tiyatro ve konserlere gitmeyi severim. Kültürel  faaliyetlere çok önem veriyorum. 

Sizin pozisyonunuzdaki birisinin bir günlük işi nasıldır? Profesyonel hayatınızda karşılaştığınız zorluklara örnek verebilir misiniz? Nelerdi? Peki bunların üstesinden nasıl geldiniz? Bulunduğunuz bu konuma nasıl geldiniz? 

Aslında üç temel beceri olmazsa olmazım; organizasyon-planlama ve iletişim. Gün içinde çok fazla yoğun olabiliyorum bunların üstesinden gelebilmek için işlerimi çok doğru planlamak zorundayım. İnsanların bireysel farkındalık kazanması ve kendini tanıması çok önemli, kimi zaman örneğin; sunum becerileri eğitimi, bu eğitimi almaları gerektiğini öneriyorum. Çoğu zaman öğrencilerimden “ben nasıl iyi sunum yaparım veya etkili iletişim tekniklerinde nasıl iyi olabilirim, benim iletişimim iyidir hocam ama bunu nasıl geliştirebilirim” gibi geri dönüşler alabiliyorum. Bu gibi durumlarda çeşitli örnekler vererek ve gözlem yaparak kişileri kendileri için en doğrusu olacak ve geliştirecek etkinliklere yönlendiriyorum. Tüm bu sorunları çözmemdeki en önemli anahtarım doğru iletişim becerisi ve tabii ki insanları doğru analiz edebilme ve yönlendirebilme yeteneğim.  

Kariyer basamaklarını nasıl tırmandığıma gelecek olursak; en başta çok meraklıydım, alanımda ilgili olsun olmasın beni geliştirebilecek her etkinlikte vardım, etrafımda hep bir şeyler öğrenebileceğim kendimi geliştirebileceğim ve yenileyebileceğim insanlar vardı. Öğrenmeye ve değişime her zaman açığım, bu meslekteki mottom okul için değil yaşam için öğren ben de öyle yaptım ve buna devam ediyorum. Eğitim sürekli ise anlamlıdır. 

Alanınızdaki önemli insanları tanımak ve iletişiminizi devam ettirebilmek için doğru networking becerisi çok ama çok önemli. Ben bunları eğitimlerimde ve danışmanlık görüşmelerimde anlatıyorum. 

İşinizde en çok nelerden hoşlanırsınız? İşinizin sevdiğiniz yönleri nelerdir? 

İnsanlara yol haritası çiziyor olmak, kariyerlerinin her adımında onlara destek veriyor ve danışmanlık yapıyor olmak, beni en çok mutlu eden yönlerden biri. Gerek danışmanlık, gerek akademisyenlik her ikisinin ayrı keyifli yanlarını yaşıyorum. 

İnsanlara bir şeyler öğretmek, onlarda hem davranış değişikliği hem de işleri ile ilgili başarılarına katkı sağlamak çok önemli. Kişisel ve mesleki gelişim açısından insanlara fayda sağlamak beni mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor. 

İnsan Kaynakları uzmanları ve şirketler hangi noktalarda hatalar yapıyor?  

İnsan kaynaklarının ortak felsefesi; doğru işe doğru insan yerleştirilmesidir. Fakat zaman zaman işletmelerde örgütsel nepotizm yani o pozisyona tam olarak uygun olmadığı halde birilerini tanıdığı olduğu için yerleştirmeler yapılabiliyor. Bu da uzun vadede şirketin başarısını ve örgüt içerisindeki bireylerde sinizm (örgüt içerisindeki bireylerin örgüte karşı negatif duygular beslemesi) oluşmasına sebep olabiliyor. 

İnsan kaynakları veya kariyer danışmanlığı alanında çalışmak için hangi bilgi ve becerilere sahip olmak gerekir?  

Öncelikle kendini ve insanları çok iyi tanıyabilmesi ve analiz edebilmesi, iletişimi çok doğru yönetebilmesi, dışa dönük ve özgüven sahibi, prezantabl olması gerekmektedir. İnsan kaynakları alanında yüksek lisans yapılmalı hatta örgütsel psikoloji alanında yüksek lisans programları mevcut bu alan hem endüstri psikolojisini, hem de insan kaynaklarını barındırmaktadır. Örgütsel davranış ve psikoloji, sosyoloji alanlarında kitaplar okumalı ve eğitimlere gitmeliler.  

İnsan kaynakları veya kariyer danışmanlığı sektörlerinde çalışılabilecek farklı alanlar varsa bu alanlar nelerdir? Bu sektörde başka hangi kariyer alanları mevcut? 

Günümüzde koçluk oldukça popüler bir kelime. Yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu ve kariyer koçluğu gibi. Kariyer koçluğu yeni mezun ve meslekte olan çalışanlar olmak üzere iki farklı gruba ayırabiliriz. 

Kariyer danışmanlığında öğrencilere yardımcı olabilecek kurslar, sertifika programlarından hangilerini önerirsiniz.  

En başta temel olarak kendini tanıma, hedef belirleme ve özgüven, etkili iletişim teknikleri, sunum becerileri, etkili ve güzel konuşma, beden dili, protokol ve sosyal davranış kuralları… Bunlar en temel, olmazsa olmaz eğitimler… Bu noktalardaki başarıları ile rakiplerine fark atabilirler, yoksa herkes belirli alanlardan üniversite mezunu hatta günümüzde yüksek lisans yapmanın bile çok fazla bir avantajı veya ayırt ediciliği kalmadı. En başta kişisel gelişim daha sonra alanı ile ilgili çeşitli uzmanlık sertifikalarına sahip olmak çok önemli. İngilizce bilmeyi saymıyorum, biliyorlar kabul ediyorum.  

Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir? 

Doktoramı tamamlayıp doktor öğretim üyesi olarak akademik hayatıma devam etmek ve ülkemizdeki istihdam sorununa yönelik yeni projeler geliştirmek, akademik kimliğimin yanında kariyer merkezi yöneticiliğimi ileriye taşıyarak, öğrenci dekanlığı kurmak ve bu birimi yönetmek. 

Ve son olarak eklemek istedikleriniz neler? 

Yeni mezun olacak öğrenciler ve sektöre yeni başlayan kişiler kendilerini doğru geliştirdikleri ve geliştirmeye devam ettirdikleri sürece her zaman kariyer basamaklarını tırmanmaya devam edeceklerdir. Belki yavaş belki hızlı önemli olan uzman kişilerden destek almaları ve bunu gerçekten istiyor olmalarıdır, asla umutsuzluğa kapılmasınlar, eğer hayat varsa orada halen umut vardır, herkese mutlu kariyer yolculukları dilerim. 

Danışmanlık ve eğitimler için iletişim adreslerim:

Instagram: https://www.instagram.com/mesutoztirak/

Tuvana EROLTU 

Reklam, marka iş birlikleri ve eğitimler ile ilgili bilgi almak, görüş ve önerilerinizi bildirmek için bana aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Instagram: @tuvanaeroltu

 

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir