Röportaj

Gizem Zor ile Keyifli Bir Söyleşi

Yazar:  | 

Gizem Zor, blog’unu ve annelik hikayesini anlatıyor.

Kaynak: Female dergisi

Öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?
12 Haziran 1983 İstanbul doğumluyum. Evlendikten sonra İstanbul’dan Kapadokya’ya taşındım. Eşimle Kapadokya’da Rox Cappadocia adındaki butik otelimizi işletiyoruz. Alya adında 15 aylık bir kızımız var. Üniversite eğitimimi yurt dışında çocuk gelişimi üzerine tamamladım. Doğadan, farklı kültürlerden, fotoğrafçılıktan ve spordan büyük keyif alıyorum. Ailecek en büyük tutkumuz ise seyahat etmek. Hatta öyle ki eşimle ilk yurt dışı seyahatimiz sırasında sürpriz bir kararla evlendik. O günden beri de dünyanın çeşitli yerlerinde anılar biriktiriyoruz.

Blog hayatınız nasıl başladı? Böyle bir blog yapamaya nasıl karar verdiniz?
Kapadokya’da otel işletiyor olduğumuzdan dolayı sosyal medyanın otelimizi daha geniş kitlelere tanıtmak için doğru ve etkili bir alan olduğunu düşündüm. Bu sebeple Kapadokya’daki yeni hayatımı daha çok paylaşmaya başladım. Bu esnada Alya’ya hamile kaldım ve özellikle Alya doğduktan sonra kısa sürede bizi takip edenler ve aile hayatımızı sevenler artmaya başladı. Bebeğimizle beraber sıklıkla çıktığımız seyahatlerimizi fotoğraf tutkumuzla da birleştirince bir anda çok fazla ilgi ile karşılaştık. Alya doğduğundan beri 12 ülkeye seyahat ettik. Ben de beni takip edenlere ve sevenlerimize bebekle seyahat etmenin aslında sanıldığı kadar zor olmadığını, seyahatlerimden anılarımı ve tecrübelerimi hem paylaştığım fotoğraflarla beraber hem de blog yazılarım ile aktarmaya başladım.

Hiç kuşkusuz anne olmak kadınlara verilen en büyük armağan… Annelik size neler öğretti?
Bir kalbin iki bedende atması annelik… Anne olunca ilk olarak bir şeyi bilmekle onu deneyimlemek arasındaki farkı öğrendim. Bildiğin yol ile yürüdüğün yol çok başka şeylermiş. Uzun yıllar çocuk gelişimi ile ilgilendim. Derslerini aldım, kitaplarını okudum, birebir çocuklara öğretmenlik yaptım, hatta aileleri ile iletişim halindeydim. Ama anne olunca o kitaplarda yazılanların unutulabileceğini, her bebeğin ve çocuğun farklı olacağını, gece gündüz ve artık ömür boyu hiç de kolay olmayan bir annelik içgüdüsü, koruma ve kollama duygusu ve serüveninin başladığını öğrendim. Hayatımı hiç düşünmeden evladım için feda edebileceğimi, hayatta benden daha değerli bir canın olduğunu anne olunca öğrendim. Onun ufacık bir mutluluğu için hayatımı hiçe sayabileceğimi, karşılıksız fedakarlığın ne demek olduğunu öğrendim. En güzel öğrenme, bir başkasına en doğruyu öğretmeye çalışırken yaşanıyormuş. Ona hayatı, güzeli, doğruyu öğretebilmek için kendimi geliştirmeye çalıştığımda anladım. Nefesin önemini, onun her nefes alıp verişiyle mutlu olduğumda öğrendim. Ateşlendiğinde çaresizliği öğrendim. Kendimi sabırlı olarak bilirdim, gerçekten sabretmenin ne olduğunu öğrendim. Ufacık şeylerle mutlu olmayı ve belki de yanından geçip gittiğim şeyleri görmeyi ve onlara heyecan duymayı öğretti bana annelik. Bahçeden arabama giderken, her sabah camın arkasından havlayan ama benim daha önce hiç duymadığımı anladığım komşumun oyun oynamak isteyen köpeğini fark ettirdi bana annelik.  Hayata karşı farkındalığımı o kadar arttırdı ki, meğer ne eğlenceliymiş en basit dediğimiz şeylere bile duyulan heyecanlar… Sonra hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu öğretti bana annelik. Uykunun ne güzel ve önemli olduğunu öğretti. Annemin değerini öğretti.  Daha o kadar çok şey öğretti ve öğretmeye devam ediyor ki annelik, ama en önemlisi hayatın her anının ne kadar değerli olduğunu ve sevginin hayatı ne kadar güzelleştirdiğini öğretti.

Başarılı bir blogger olmanın kuralı var mı? Sizi bu yolda başarıya götüren şeyin neler olduğunu düşünüyorsunuz?
Başarılı bir blogger olmanın ilk kuralı, benim fikrime göre doğal ve kendiniz olmak ve sevdiğiniz konular hakkında yazmak. Eğer aksi olursa bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Benim için beni ne kadar çok kişinin takip ettiğinin sayısı değil, beni ne kadar çok kişinin severek ve güvenerek takip ettiği daha önemli. Geriye dönüp baktığımda çocuğumu kötü yönde etkileyecek bir paylaşım yapmamış olmam, kalitemi ve çizgimi bozmamam, kendi yaşam tarzım dışında bir paylaşım yapmamam, kitleleri yanlış yönlendirmemem benim için başarılı ve iyi bir blogger’da olması gerekenler arasında diyebilirim. Daha yolun çok başındayım. Zamanla daha da kendimi geliştireceğime inanıyorum.

1 Yorum

  1. Cimcimeannesiburcu

    5 Haziran 2017 kategori: 23:45

    Çok samimi bir söyleşi olmuş sizi biraz daha yakindan tanimak cok mutlu etti beni 😍😍😍

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir