Bakım

Gizem Zor: Favori Makyaj Ürünlerim

Yazar:  | 

Merhaba Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları;

Bugün, bana sık sık sorduğunuz kullandığım makyaj ürünlerinden bahsedeceğim. Kozmetik dünyası bize öyle çok çeşit sunup öyle iddialı vaatlerde bulunuyor ki birçoğumuzun doğru ürünü bulmak adına kafası karışıyor.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, kullanacağınız ürünleri kendi cilt tipinize uygun seçmelisiniz. Benim kullandığım ve çok memnun kaldığım bir ürün başka biri için aynı sonucu vermeyip hayal kırıklığı yaratabilir. Hepimizin cilt tonu, saç ve göz rengi birbirinden çok farklı olduğu için yine benim kullandığım bir ürün bir başkasında çok başka sonuçlar verebilir.
Makyaj ürünlerim hakkında yazmaya başlamadan önce, sizlere güzel bir makyajda atlamamanız gereken en önemli noktayı hatırlatacağım: Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak. Sağlıklı bir cilde yapılan makyaj her zaman kendini harika gösterir. Günlük cilt bakım rutinim ve cildim için kullandığım ürünler ile ilgili yazımı sizlere detaylı olarak farklı bir yazımda bahsediyor olacağım.

Benim için makyaj yapmak, kusurlarımı kapatmak değil, yüzümde güzel bulduğum yerleri öne çıkarmak demek. Ben de makyajımı bu doğrultuda yapmaya özen gösteriyorum. Hepimizin kusurları ve beğenmediği yerleri var. Sizler de beğenmediğiniz yerlerinize odaklanmak yerine, yüzünüzde en sevdiğiniz yerlerinizi öne çıkaracak bir makyaj yaparsanız, çok daha doğal ve güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.
Şimdi gelelim benim çok severek kullandığım ürünlere…
Aslında gün içerisinde yoğun makyaj yapmayı seven biri değilim. Yüze kat kat sürülen fondötenler, koyu renk makyajlar, kat kat simsiyah boyanmış ya da kocaman takma kirpikleri hiç beğenmiyorum. Gece makyajında durum biraz farklı olsa da gün içerisinde yapılan bu ağır makyajlar bana çok yapay geliyor.
Makyaj yaparken, her ne kadar önemsemesek de, doğru kullanılan süngerler ve fırçalar güzel bir makyajın olmazsa olmazı.
Ben fondöten kullandığım zaman bunu sünger ile dağıtmayı tercih ediyorum. Özellikle gözyaşı şeklindeki süngerleri, fondöten ve kapatıcıları eşit yaydığı için makyaj çantamdan hiç ayırmıyorum. Gündelik makyajımda fondöten kullanmak yerine genelde BB kremleri tercih ediyorum. Eğer fondöten kullanacaksam da, bunu bir maske gibi sürmek yerine cildim ile eşit tonda seçerek çok ince sürüyorum. Fondötende yanlış renk seçimi tüm makyajın doğallığını ve güzelliğini etkileyecektir. Bu yüzden seçim yaparken yüzünüzde ve boynunuzda deneyerek tercih yapmanızı tavsiye ederim. “Shiseido Future Solution LX Total Radiance Fondöten” ara ara kullanıp memnun kaldığım bir ürün. Hem ciltte ince duruyor hem de iyi bir kapatıcılığı var. Aynı zamanda cildimi daha canlı ve aydınlık gösteriyor.

Eğer gece özel bir yere gideceksem de, “Kryoalan’ın Stick” şeklindeki fondötenlerini tercih ediyorum. Cildi gerçekten porselen gibi yapıyor. Ağır bir yapısı olduğundan günlük kullanıma pek uygun bulmuyorum.
Pudra kullanmayı nadir olarak yaz aylarında tercih ediyorum. Sisley’in “Phyto Touche İllusion d’ete” ve “Guerlain Terracota’nın” bronz serisini beğeniyorum. Fiyatı daha uygun bir pudra tercih etmek isterseniz de, Sephora’nın kendi bronz pudralarını deneyebilirsiniz.
Allıkta, cildimi daha canlı gösterdiğini düşündüğüm için pembe tonları tercih ediyorum. “The Balm Hot Mama” veya “Yves Saint Laurent” ‘in pembe tonlarını çok seviyorum.
Aydınlatıcılar özellikle bu sene makyajda çok popüler oldu. Hiç makyaj yapmasam bile bu aydınlatıcıları kullanmayı çok seviyorum. Benefit markasının hem stick hem de oje şişesi formundaki aydınlatıcılarından çok memnunum. Bunun haricinde Nars markasının “The Multiple Stick” ‘in Orgasm rengini çok beğeniyorum.
Aydınlatıcıyı özellikle elmacık kemikleri üstüne, burun ucuna, çeneye, kaş altlarına kullanıyorum. Cildimi çok daha canlı gösteriyor.

Gözlerimde Mac’in “Fluidline Gel Eyeliner” ı uzun zamandır vazgeçilmezim. Fırça kullanarak sürüyorum. Gün içinde asla akmıyor ve dağılmıyor. Daha buğulu bir görüntü istiyorsam,  uygun bir makyaj fırçasını çok az siyah bir fara batırıp eyelinerın üzerinden hafifçe dağıtarak geçiyorum. Siyah farda tercihim ise Dior markası. Daha uygun fiyatta far arayanlar için yine Sephora’da birçok renk seçeneği var. Paletlerine göz gezdirirseniz, birçok rengi bir arada bulabileceğiniz zevkinize uygun güzel bir palet satın alabilirsiniz. “Urban Decay Naked Paleti” ise doğal renkleriyle benim favorim.

Gözaltlarımda pek sorun hissetmediğim için her zaman kapatıcı kullanmayı tercih etmiyorum. Özel bir yere gideceksem, Yves Saint Laurent markasının “Touche Eclat” aydınlatıcı kalemini kullanıyorum. Çok ince bir yapısı olduğundan rahatsızlık vermiyor.
Göz kalemi kullanmayı tercih etmesem de Sephora’nın ten rengi göz kalemini alt gözümün iç kısmında kullanıyorum. Gözlerimi daha canlı gösteriyor. Bu kalemi zaman zaman dudak çerçevemde de hafifçe kullanıp elimle dağıtıyorum.

Maskara olarak “Chanel İnimitable Mascara” dan çok memnunum. Daha uygun fiyatlı bir tercih yapacaksam da Lancome’un “Grandiose” maskarasını tercih ediyorum. Bir ara Benefit markasının “They’re Real” maskarasını kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım.

Rujda ise genelde ya ten rengi, doğal bir ton tercih ediyorum ya da hiç ruj sürmüyorum. Yine de makyaj çantamda kırmızı tonlarda ruj bulunduruyorum. Özel gecelerde ya da özellikle göz makyajı yapmadığım günlerde sadece kırmızı bir ruj sürmek kurtarıcım olabiliyor. Dior  “Sterling Red 958″in kırmızı rengini çok beğeniyorum. Bunun haricinde Chanel’in “Hydrabase 18” numaralı kırmızı ruju da tercihlerim arasında. Rujları kullanmadan önce mutlaka aynı renk dudak kalemi ile çerçeve yapıyorum. Rujun renginden daha koyu sürülen dudak kalemlerini doğal bulmuyorum. Yves Saint Laurent markasının kremsi yapıdaki “Rouge Volupte” nin ten rengi ise favorim.


Kaş ürünleri konusunda da Benefit markası ilk tercihim.
Son olarak makyaj çantamın olmazsa olmazı kirpik kıvırıcı aletimi de eklemeden geçmek istemiyorum. Birçok makyaj ürünü satan mağazada bulabilirsiniz.
Herkese keyifli, renkli bir hafta dilerim

Gizem Zor

Seyahat, Yaşam ve Stil Günlüğü

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir