Bakım

Yüz Yogası ile Kolayca Güzelleşin

Yazar:  | 

Değerli Kendime İyi Bakıyorum okurları, sizlere köşemde güncel konular, markalaşma süreçleri, bakım ve güzellik rutinleri hakkında bilgi vereceğim. Bugünkü yazımda günlük hayatımda sıkça kullandığım, yakın çevremin hakkında yazmam için beni teşvik ettiği bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Yüz yogası! Daha önce hiç bu kavramı duydunuz mu bilmiyorum ama yüz yogasının benim hayatımda önemli bir yeri var.

Yüz yogası ile ilk tanışmam 2009 yılına uzanıyor. Bir yoga kampında değerli yogi Adnan Çabuk’un eşi Yüz Yogası Eğitmeni Laurdes Çabuk ile tanıştım. Bu kavramı ilk defa kendisinden duydum. ‘’Yüz yogası, yüz kasları ile yapılan egzersizlerden oluşuyor. Nasıl spor yaparak beden kaslarımızı çalıştırıyorsak, yüz yogası yaparak da yüz kaslarımızı çalıştırırız‘’ dedi. 2013 yılında kendisinden bu konuda eğitim aldım. 3 yıldır da her gün aksatmadan yapmaya özen gösteriyorum.

Yüz yogası nedir?
Yüz yogasının kökeni Hindistan’dır. Deri altındaki kasları doğru şekilde çalıştırarak sıkılaştırmaya ve yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı olur. Hareketler ve masaj tekniklerinden oluşmaktadır. Yüzümüzde 60 adet kas bulunmakta ve kasların yanlış şekilde çalışması yaşlanma süreci hızlandırmaktadır. Kasları doğru yönde çalıştırarak süreci tersine çevirebiliriz.

Yüz yogası ne işe yarar?

  • Cildin parlak görünümünü korur.
  • Yüzdeki kan dolaşımı hızlandırarak yüzün elastikiyetini artırır.
  • Mimik çizgilerinin görünümünü azaltır. Yaşlanma belirtileri ilk etapta küçük çizgilerle başlar. Bu çizgiler, yüzdeki hücre ölümleri sonucu yüzün su kaybetmesi ile ortaya çıkar. Yüz yogası hücre ölümlerine neden olan kan dolaşımının yavaşlamasının önüne geçerek yüzün daha nemli ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Herhangi bir cerrahi uygulama ya da pahalı kozmetik kremlerden bağımsız sadece kendi kendinize yapacağınız bu hareketler, ilk 21 gün içerisinde her gün tekrarlandığında sonuçlarını gözle görülür şekilde ortaya koyuyor. Eğer şu ana kadar bu kavramı duymadıysanız, mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Kaybedeceğiniz bir şey olmadığını göreceksiniz. Her gün ayıracağınız 5 dakika sayesinde daha güzel ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

Mini Uygulama

Boyun hareketi: Boyun bölgesinin sıkılaşması için boynunuzu gerdirebildiğiniz kadar yukarı uzatın.

Yanak hareketleri: Ağzınızı açarak ‘’a,e,o,u’’ harflerini 5’ er defa tekrar edin. Her harfi söylerken yanaklarınızı gülümseyerek yukarı kaldırmaya özen gösterin.

Alın hareketi: Özellikle kaşların çatılması ile yorgun ve kızgın bir ifade oluşabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için, avuç içlerinizi kaşlarınız başlangıç noktalarına bastırarak yanlara doğru çekin. Bu hareketi yaparken kaşlarınızı çatmaya çalışın. Kaşlarınızı çatmaya çalışmak direnç oluşturacağı için o bölgede oluşan mimik çizgilerinin açılmasına yardımcı olacaktır.

Hareketleri doğru uygulamaya özen gösterin. Özellikle bir bölgeyi çalışırken başka bölgede kırışıklık olmaması çok önemlidir. Daha detaylı bilgi için, doğru kaynaklardan video seyredebilir, hakkında yazılmış kitaplar okuyabilir veya bu konuda eğitim alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek, güzel ve sağlıklı günlere…

Tuvana Eroltu
Marka Danışmanı
İnstagram: tuvanaeroltu
İnstagram: tuvanaeroltuilemarkalasma
Facebook: Tuvana Eroltu ile Markalaşma

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir