Güzellik

Argan Yağı Mucizesi

Yazar:  | 

Argan yağı denildiğinde odak noktası direk saçlarımıza kayıyor ama argan yağı cilt bakımında da önemli bir yeri kaplıyor kızlar [Simge]  

 

Şimdi önce çok yüzeysel olarak hemen hemen hepimizin bildiği bir kaç etkisinden bahsedelim; 

  • İyileştiricidir. 
  • Cildimiz için koruma sağlar. 
  • Yaşlanma belirtilerini engelleyici özelliktedir. 
  • Kötü kolesterol seviyesini düşürür. 
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
  • Masaj için kullanılabilir. 

Öğrenmiş olduğum bilgilerden biri de Argan ağacının bazı kültürlerde “Yaşam Ağacı” olarak bilinmesi. Yıllar boyu saç ve cilt bakımı kullanılan Argan yağını biraz daha yakından inceleyelim bakalım.  

Cildimizi korur ve iyileştirir 

Saf Argan yağının özünde bulunan triterpenlerin hasarlı dokuları ve yara izlerini onardığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Argan yağı cildin nemini korur ve derinin metabolizma işlevlerini arttırır. 

Anti-aging etkisi   

Cildimiz gün geçtikçe sıkılığını kaybeder ve yaşımız ilerledikçe hepimizin korkulu rüyası haline gelebilir. Argan yağı piyasada en çok anti-aging özelliğiyle tanınmaktadır. Bunun sebebi organik yağların E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olmalarıdır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin verebileceği zarara karşı korur. Aragan yağı ayrıca cildin kuru tabakasını iyileştirerek kırışıklığın oluşmasını engeller. 

Sindirim sistemimiz üzerindeki düzenleyici etkisi 

Argan yağının sindirim sistemi üzerindeki düzenleyici etkisi de göz ardı edilmemeli canlarım. Argan yağı diğer yağlarda bulunmayan özel bitki sterolleri içerir. Bu fitosteroller sindirim sisteminin kolesterol hazmını düzenlemeleriyle bilinirler. Hatta fitosteroller kanserle mücadele etme etkisine bile sahiptirler daha ne diyeyim [Simge] 

Kötü kolesterol seviyesine hayır! 

Kolesterol seviyesindeki artış zaman zaman sağlık problemlerine sebep olabiliyor malum. Argan esansiyel yağı oleik asit yönünden zengindir. Böylece dolaşımdaki kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcıdır. Oleik asit sadece kötü kolesterolü düşürmekle kalmaz; aynı zamanda iyi kolesterolü de arttırır. 

Vücudumuzun hastalıkla savaşma yeteneğini geliştirir 

Oleik aside ek olarak argan yağının içinde prostaglandinlere dönüşebilen farklı asitler de bulunmaktadır. Prostaglandinler vücudun hastalıklara karşı direnme kapasitesini arttır ve kardiyovasküler rahatsızlıkları tespit eder. 

Cilt bakımı için mükemmel bir çözüm 

Doğal ve saf argan yağının sağladığı pek çok yarar cilt bakımı rutinimize mükemmel bir katkıda bulunur. Aynı zamanda tamamen doğal ve organic bir merhem olarak da çok güçlü bir nemlendiricidir. Mesela aramızda anne olmayı düşünenler hamilelik süresince argan yağı kullanarak çatlak oluşmasını da engelleyebilir.  

Biraz masaj  

Argan yağı, masaj için oldukça ideal bir yağdır. Kas dokularındaki ağrıları gevşetir ve hafifletir. Dahası eklem ve romatizma hastalıkları için argan yağından faydalanabiliriz. 

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi Argan yağı için son olarak bilmemiz gereken şey; tüm bu faydaların elde edilebilmesi saf ve doğal bir argan yağı satın almaktan geçer. [Simge]  

Bakımlı Günler 

 

 

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir