İlişkiler

Vazgeçebilmek, onu sana getirir

Yazar:  | 

Hepinize Merhaba,

Yoksa siz hala bu ikilemin farkına varamadınız mı? “Ama Seda, ben vazgeçtikten sonra, onun bana geri gelmesinin ne anlamı kalır ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız da… Ama benim burada kast ettiğim şey başka… Daha doğrusu burada çok ince bir çizgi var. Onu başarabilen kadınların hayatından düzgün ve doyurucu aşklar, ilişkiler eksik olmaz.

Bu işin sırrını çözmüş olmak, ilişkilerde tekamül etmek gibi bir durumdur. Pek çok ilişki denemesi yaşamış ama hiç birinde gerçek mutluluğu yakalayamamış bir arkadaşımla sohbet ediyorduk. Masada oturmuş keyif yaparken, suratından düşenin bin parça olduğunu gördüm. Nedenini sorduğumda bana anlatmaya koyuldu. “Seda, nihayet gerçek aşkı yakaladığımı düşünüyorum.” Birkaç saniye afalladıktan sonra yüksek sesle gülmeye başladım. Bu durumun hemen hemen tüm insanlarda aynı memnuniyetsizliği getirmesi ne kadar da tuhaftı. Yoldan geçen kimi durdurup sorsam, hayatında aşkı aradığını ve bulursa çok mutlu olacağını söyler. Ama gerçekten bulduğunda, mutsuzluk içine düşer.

Arkadaşıma nedenini sorduğumda, sevdiği erkeğin dengesiz davrandığından, cesareti olmadığından şikayetçi oldu. Ve ekledi: “İşin kötü yanı, ben bütün hayatıma girmiş erkeklerle bu işin yürümeyeceğini anladığım an, kalbimi kapatıp yolumda acı çekmeden ilerleyebildim. Oysa ki bu adamda bunu başaramıyorum. Şu an sadece kalbim acıyor.” Ciddileşerek cevapladım: “Birtanem, böyle bir durumda, ister çok aşık olduğun bir erkek olsun ister sadece tanımaya çalıştığın, bir ilişkinin yürümediğini, tıkandığını gördüğün an, kalbini kapatmayacaksın. Bu birinci kural.”

Sevmek ile vermek farklı şeylerdir

Arkadaşım şaşırdı. “Neden? Kapatmadığımda çok ağlıyorum ve işime odaklanamıyorum.” Başımı itiraz edercesine iki yana salladım. “Olmaz. Eğer kalbini kapatırsan, bedeninden akıp seni besleyen müthiş bir gücü de tıkamış oluyorsun. Bu güç, sevginin gücüdür. Eğer birisini koşullu seversen, kalbin eninde sonunda tıkanmaya başlar. Birisini sevmeye devam edebilirsin. Ama ona eskisi gibi ilgi vermeyi, hayal kurmayı, beklenti yaratmayı, düşünmeyi kesmelisin. Bu çok farklı bir şey. Sevmek, sanki ona kızgın kalmamak, seçimlerine ya da korkularına saygı duyabilmek ve olana kabul vermekten geçiyor.”

Vazgeçersem daha iyisi gelebilir. Hem de derhal

“Ben bunları yapabilecek olsam, zaten acı çekmezdim ki.” Haklıydı. İşte bu yüzden, vazgeçtiğimizde yeni bir aşkın hatta daha gelişmiş bir modelin geleceğine yüzde yüz güvenmek gerekir. Üstelik bunun hemen, bizi bekletmeden gelebileceğini hatırlamamız gerekir. Yaradan’a ve onun yarattığı sistemin çok iyi işlediğine güvenmemiz gerekir. Bu yüzden iki tane kuralı hep hatırlayalım ve uygulayalım. İlişkiyi yaşarken, hayatımızın ve kalbimizin tek sahibi olarak birisine bağlandığımızda, onun ömür boyu sürmesi gerektiği fikrinden uzaklaşalım. Bunu nasıl yaparız? Onunla yaşadığımız en güzel anlara giderek, onun bize verdiği mutluluğu hissedelim. Ama sonra, o yanımızda değilken, bunun bize Yaradan tarafından verildiğini hatırlayalım. Ve sadece duygunun içinde kalalım. Ve bu duygudan çok daha fazla yaşamak istiyorum. Buna hazırım diye bitirelim. Her seferinde 10 dakika. Ondan vazgeçmek zorunda kalırsam, almam gereken hayat derslerini aldığımda ve düzgün bir ayrılık konuşması yapıldığında, 1-2 hafta kadar topraklanmak gerekir. Hafifledikten sonra, yine aynı duyguda kalalım ve bunu yaşamaya hatta daha uzun ve sağlam olanını yaşamaya hazırım diye dua edelim. Bunu doğru yapabilirseniz, giden sevgiliniz de geri gelebilir. Ve bu kez emin olursunuz ki doğru kişi zaten oymuş. Başkası geliyorsa, değilmiş.

Buradaki püf noktası neydi?

Bir kişiyle yaşadıklarıma değil, sadece durum ve duygusuna odaklandım. Bu yüzden kişiyi kendi içimde değiştirebiliyorum.

Bu sihirli bir formüldür.

Yapamazsanız, benden yardım alabilir, sosyal medyadan beni takip edebilir, canlı yayınlarımı izleyebilirsiniz.

Sevgimle,

Seda Diker
İlişki Koçu ve Yazar
Instagram: sedadikeratolyesi
Twitter: sedadikeratolye
Facebook: sedadikeratolyesi
Web adresi: www.sedadikeratolyesi.com

Seda Diker’in son kitabı “Haydi Kavuş Artık” tüm kitabevlerinde seni bekliyor!

Bu kitapta;

– Kısa ve uzun topraklama tekniklerinin detayları ve inceliklerini,

– İnsanlık tarihinin en kadim bilgisi olan ama unutulmuş manyetik alanı kullanma yöntemlerini,

– İlahi adaletin nasıl işletilebileceğini öğreneceksin. Yaradan’ın gücünden daha üstün hiçbir gücün olmadığını tüm kalbinle hatırlayacaksın.

İşte bu kitap ile anlatılan bir hakikat yolculuğudur.

Aşka Düşmek Mi?

Hayır! Ayağa kalk!

Aşka Yükseliş Başlıyor.

 

1 Yorum

  1. Ecenur çetin

    5 Eylül 2017 kategori: 13:46

    Seda ablacim eski sevgilimin bana geri donup pisman olmasini istiyorum.Ben ayrildiktan sonra tekrar barisip intikam alarak bu sefer o benden ayrildi.Nasil tekrar donebilir yada ondan nasil uzaklasabilirim? Mesaj arama yapmadim hic.Sadece onun bana geri donup pisman olmasini istiyorum.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir