İlişkiler

Uzak mesafeden gerçek bir ilişki yaşanabilir mi?

Yazar:  | 
Hepinize merhaba,
“Uzak mesafeden gerçek bir ilişki yaşanabilir mi?” Bu soruyu bana pek çok kişi sordu. İnternet çıktı çıkalı, dünyanın öbür ucundan bile birbirini bulan pek çok çift oldu. Peki, herkes bunu sağlıklı yürütebildi mi? Yoksa ayrılıklar ağır mı bastı?
Eğer siz de gönlünüzü uzak diyarlarda yaşayan birine kaptırdıysanız, bu yazıyı sonuna kadar okuyun. Çünkü içinde uzak mesafeden aşk için yapılması gereken bazı kuralları da sayacağım.

Kanadalı iş adamı

Esmer güzeli bir Türk kadını, 30 yaşlarına yeni gelmişti. Etrafında bir sürü erkek dolanıyordu dolanmasına, ama onun gözü hiç birini görmüyordu. Kiminin huyu çapkınmış, kiminin işi iyi değilmiş, diğerlerinin ise çekici bir tarafı yokmuş, çeşitli bahanelerle, hepsini geri çeviriyordu. Ailesinin zorla üstüne basa basa tanıştırdıklarıyla ise, yeni bir başlangıç yapmış, ama sonradan sabote ederek onu da bozmayı başarmıştı.
Bana geldiğinde, yüzü asıktı. Kızgındı. Çünkü hiçkimse onu anlayamıyordu. Asıl gönlünün prensini ise kimseye kabul ettirememişti. Neden mi? Çünkü kendisi Kanadalı bir iş adamıydı. Evet Türk asıllıydı, ama oralarda yaşıyordu. Bu aşk daha baştan yanlıştı. Kim bilir konuşmadıkları zamanlarda, adam orada ne haltlar karıştırıyordu. Hem evlenseler nerede yaşayacaklardı ki?

Masumiyet kayboluyor

İnternetin ilk çıktığı dönemlerde, her şey çok masumdu. ICQ diye bir program vardı. Daha sonra MSN çıktı. Sevgili olanlar, evlenenler oldu. Oysa şu anda her şey gibi, uzak ilişkilerin de içeriği kirletildi. Çünkü ne yazık ki, masumiyet artık kötü olarak, bir eksiklik olarak algılanıyor. Onun gerçek gücünü hatırlayan yok.
Sevgili ablamın kızı, bir gün “Ben evlenmek istiyorum” diye çıkageldi. Ablam ve eşi önce çok sevindiler. Sonradan damat adayının Brezilyalı olduğu anlaşıldığında, evde büyük bir kriz patlak verdi. Sadece oyun oynarken tanışmışlardı. Yüz yüze görüşmediği bir adama aşık olmuştu. Her ikisi de sadece çok da iyi bilmedikleri İngilizce ile konuşuyorlardı. Ama şu anda evliler ve 2 harika evlatları var. Çok da mutlular.
Ama çok daha fazla sayıda, birbirini kandıran, evlilik vaadiyle kredi çektirip ortadan kaybolan, şantaj, tehdit olaylarına karışarak canı yanan pek çok mağdur da biliyorum.

Önemli olan nedir? Nasıl yürütülmeli?

Bir ilişki yürütebilmek için, neler lazım? Eğer bu kurallara uyabilirseniz, uzak diyarlardan ilişki yürütebilirsiniz. Ancak bilin ki, çok daha fazla özen göstermeniz lazım. Çünkü:
1) Yan yana olamadığınız için birbirinizin duygularını çok iyi anlayamayacaksınız. Yanılma payınız yüksek olacaktır.
2) Özlem size muhakkak yanlışlar yaptıracaktır.
3) Tek kişiye odaklanmak ve o kişiye dokunamamak, insan bünyesine aykırıdır.
4) Kandırılma, arkadan iş çevrilme potansiyelleri çok yüksektir. Bu yüzden güven probleminiz yüksek seviyede olacaktır.

Öyleyse altın kurallar

1) Yakından yürüyen bir ilişkide bile kandırılmalar olabilir. Ama siz, çok tanımadığınız birisi için kredi çekmeyin, ona borç vermeyin, kendi kurallarınızdan ödün vermeyin, çıplak fotoğraf yollamayın, kamera açtığınızda da temkinli olun.

2) Belirli saatleriniz olsun ve muhakkak ilişkinizi tatlı bir rutine bağlayın. Belirsizlik her iki tarafı da yoracak, istenmeyen güvensizlikler oluşturacaktır.

3) Duygularınızı doğru ifade etmeye çalışın ve mümkün olduğunca trip atmayın. Kapris yapmayın. Maksatını aşan kelimeler kullanmayın.

4) Sadece yazışmak yetmeyebilir, teknolojinin nimetlerinden faydalanın. Muhakkak haftada birkaç kez görüntülü olarak konuşmayı ihmal etmeyin. Gözler ve ses tonu yalan söylemez.

5) Sosyal medyada yazdıklarına çok da aldırış etmeyin. Orada gerçek halinden bambaşka bir durum sergiliyor olabilir. Genelde, sosyal medya paylaşımlarımız, olmak istediğimizi yansıtır, olanı değil.

6) Muhakkak belirli aralıklarla yüz yüze görüşmeye çalışın. Anı biriktirin ve bu anıları uzaktaki sohbetlerinizde canlandırın.

7) Her zaman elle tutulur bir hedefiniz olsun. Geleceğe dair, buluşmaya dair, paylaşmaya dair belki bir seyahat, belki de bir buluşma olabilir, ama muhakkak ikinizi d heyecanlandıran ortak bir hedefiniz olsun.

Mutluluklar dilerim.
Sevgimle,
Seda Diker
İlişki Koçu ve Yazar

Seda Diker’in son kitabı “Haydi Kavuş Artık” tüm kitabevlerinde seni bekliyor!

Bu kitapta;

– Kısa ve uzun topraklama tekniklerinin detayları ve inceliklerini,

– İnsanlık tarihinin en kadim bilgisi olan ama unutulmuş manyetik alanı kullanma yöntemlerini,

– İlahi adaletin nasıl işletilebileceğini öğreneceksin. Yaradan’ın gücünden daha üstün hiçbir gücün olmadığını tüm kalbinle hatırlayacaksın.

İşte bu kitap ile anlatılan bir hakikat yolculuğudur.

Aşka Düşmek Mi?

Hayır! Ayağa kalk!

Aşka Yükseliş Başlıyor.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir