İlişkiler

Partnerinizin ilgisi azalırsa…

Yazar:  | 
Hepinize Merhaba,
Bütün aşklar tatlı başlar. Bir danışanım vaktiyle şöyle demişti: “Seda Hanım, sevgilimle ilk zamanlar her şey harika gidiyordu. Ama ilişki artık kan kaybetmeye başladı. Haliyle, çünkü aradan çok zaman geçti. Eskisi gibi olamamamız normal.” Doğrudur. Zaman ve doygunluk, çiftler arasında belli bir heyecan ve merak duygusunu köreltecektir. Ama onun yerine muhteşem bir uyum ve bambaşka bir kulvarda olan güçlü bir sevgi ve güven ortamı hazırlayacaktır. Bunun doğal bir süreç olduğunu ve insanların bu sürece de ihtiyaç duyduklarını hatırlamalısınız.
Ama bazı kişiler, ilişkiyi hep en doruktaki heyecan ve arzu, merak ve korku ile birlikte yaşamayı isterler. Bu genelde, bir nevi bağımlılıktır. Her şeyin hep en tepedeki hali, en yüksek hali, en zevk veren hali ile kalmak, bize sadece ilişkilerde değil, normal hayatımızda da problem yaratır.

Zevk bağımlısı mısınız?

Eğer siz de bir zevk bağımlısıysanız, aşka aşıksınız demektir. Kişinin kendisi yerine aşka yani duygusuna ve heyecanına aşık olanlar, bir nevi bağımlıdırlar. Şimdi kendinize şu soruları sorarak cevaplayın:

1 – Çocukken, anne ve babadan size hangisi iyi davranıyorsa, onu tercih edip diğerinden uzaklaşma huyunuz var mıydı?

2 – Sigara kullanmaya ergenlikte başladınız mı?

3 – Elinizden kaçan fırsatlar için çok fazla üzülüp, öfke nöbetleri geçirir misiniz?

4 – Bir ilişki bitmeye başlarken, hemen yeni bir ilişki fırsatlarını değerlendirir misiniz?

5 – Evde yalnız kalmaktan hoşlanmıyor musunuz?

6 – Çapkınlık ve flört, iyi giden bir ilişkiniz olduğu halde sizin için vazgeçilmez mi?

Elbette pek çok soru daha sorulabilir. Bu soruların yarısından fazlasına evet dediyseniz, sizin de düzgün ve uzun süreli bir ilişkiyi sürdürme olasılığınız zayıftır.
Eğer bu tiplerdenseniz ya da böyle bir kişiye aşık olduysanız, duygu ve zevk olarak dorukları tercih ediyorsunuz demektir. Bu da size ilişkinin her aşamasından tat almanıza engel olacağı için hata yaptırabilir.

İlişkinin canlı tutulması için ne gerekli?

Her şeyin başı, flört etmekten vazgeçmeyeceksiniz. Bunu asla unutmayın.

İlişkinin başında

Bu dönemde çok eğlenceli olmalısınız. Sevdiğinizin sizin yanınızda ve hep size ilgili olabilmesi için en önemli şey, sizin yanınızda hayatın dertlerini unutuyor olmasıdır. İkinci önemsemeniz gereken şey, flört edebilmektir. Öyle bir flört edin ki onda heyecan ve çok güçlü pozitif duygular yaratın. Bunlar sadece seksi çekim olmasın. Merak, neşe, heyecan da olabilir.
Ana fikir şudur: Hep karşınızdaki kişi size heyecan veremez. O verdikçe siz mutlu oluyor, ama vermediğinde kötü hissedip sıkıcı ya da sitemkar oluyorsanız, kaybedersiniz.

İlişkinin ortalarında

 Bu dönemin en önemli aşaması, karşınızdaki kişiyi derinlemesine anlayabilmektir. Ve bunu ona hissettirmelisiniz. Çünkü anlaşılmak aşkı doğurur. Sevgiyi oluşturur. Ona asla akıl vermeyin ama onu anlayın.
Bu arada, onun hiç kimsenin göremediği güzel özelliklerini siz görün. Sözle takdir edin. Ama asla poh poh yapmayın, yani yalan söyleyip abartmayın. Gerçek olan her şeyi söyleyebilirsiniz. Onu takdir ederken, heyecan ve arzunuzu ya da sevginizi gösteren bir ses tonu ve ifade kullanmayı da unutmayın.

İlişki ilerlediğinde

Bu devirde, arzu ve heyecanın bitmemesi için hatta eskisinden de canlı kalabilmesi için eskiden yaptıklarınızı yapmaktan vazgeçmemelisiniz. Ama zaman içinde birbirinize öfke biriktirmiş olabilirsiniz. İşte, bu dönemde içinize atmayın. Kavga çıkartıp gereğinden fazla sert olmayın. Haddini aşan sonradan geri alamayacağınız cümleler kelimeler kullanmayın. Bunlar farkında olmadan heyecanı sonsuza dek öldürür. Bir daha oluşturamazsınız.
Onun yerine, maskelerinizi atacak şekilde yüzleşme yapmalısınız. Oluşan duvarlar kalktığında, sevişmeler çok daha heyecanlı olur ve yeni bir boyuta ulaşır.
Bunu nasıl mı yapacaksınız? Bir sonraki yazımda anlatacağım. Çok yakında bu konular üzerine yapacağım canlı yayınımda İnstagramda buluşalım.
Sevgimle,
Seda Diker
İlişki Koçu ve Yazar
Instagram: sedadikeratolyesi
Twitter: sedadikeratolye
Facebook: sedadikeratolyesi
Web adresi: www.sedadikeratolyesi.com

Seda Diker’in son kitabı “Haydi Kavuş Artık” tüm kitabevlerinde seni bekliyor!

Bu kitapta;

– Kısa ve uzun topraklama tekniklerinin detayları ve inceliklerini,

– İnsanlık tarihinin en kadim bilgisi olan ama unutulmuş manyetik alanı kullanma yöntemlerini,

– İlahi adaletin nasıl işletilebileceğini öğreneceksin. Yaradan’ın gücünden daha üstün hiçbir gücün olmadığını tüm kalbinle hatırlayacaksın.

İşte bu kitap ile anlatılan bir hakikat yolculuğudur.

Aşka Düşmek Mi?

Hayır! Ayağa kalk!

Aşka Yükseliş Başlıyor.

Sohbet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir